• Bookhunter

Nan Sparrow i potwór z sadzy Jonathan AuxierTytuł:Nan Sparrow i potwór z sadzy 
Tytuł oryginalny: Sweep: The Story of a Girl and Her Monster
Autor:Jonathan Auxier
Wydawca: Dwukropek
Oprawa twarda
Pierwsze wydanie: 2018-11-28
ISBN: 978-83-787-4925-7
EAN: 9788378749257
Tłumaczenie: Ewa Westwalewicz-Mogilska


"Nan Sparrow i potwór z sadzy" to powieść Jonathana Auxiera, której akcja rozgrywa się w jednej strony osnutym mgłą, zimnym i nieprzyjemnym, natomiast drugiej urzekającym Londynem u schyłku lat 70 XIX wieku. Tam poznajemy jedenastoletnią sierotę wychowaną przez Kominiarza - Nan Sparrow. Dziewczynka od kiedy skończyła kilka lat pracuje jako kominiarczyk. Mimo swojego młodego wieku i faktu, że praca jest bardzo ciężka, u jest najlepszym wspinaczem, jaki kiedykolwiek żył w Londynie. To niewdzięczna i niebezpieczna praca w trakcie, której można stracić życie, jednak ktoś musi to robić a ze względu na drobny wzrost dzieci są najlepsze - mieszczą się w wąskich kominach. Pewnego dnia ojciec Nancy znika w tajemniczych okolicznościach, pozostawiając po sobie jedynie bryłkę węgla, która przeistacza się w golema.


Styl autora jest lekki, płynny i bardzo plastyczny a przekład Ewy Westwalewicz-Mogilskiej poprawny, dzięki czemu powieść mimo poruszanych trudnych tematów, czyta się dość płynnie i lekko. Wyraźnie czuć klimat mrocznego Londynu - zimno, chłód jego ulic ale i urok który głęboko skrywa. Dostrzegamy ogromne różnice w społeczeństwie.... z jednej strony bogactwo i przepych, życie jak pączki w maśle, natomiast z drugiej bieda, chłód, niedostatek, niebezpieczeństwo. Pracujące dzieci, śmierć i strach...


Pojawia się także wątek prawdziwej i silnej przyjaźni ponad wszystko, więzi, zaangażowania, wsparcia. Jest też nadzieja w to, że nawet z najgorszej sytuacji jest jakieś wyjście, tylko trzeba jego poszukać, wiara w czyste serce, ludzką dobroć, w lepsze jutro…. Jonathan Auciex umiejętnie połączył baśń z przygodą, magią, fantastyką i rzeczywistością. Nie szczędzi czytelnikowi trudnych tematów, opisów, emocji, uczuć i nie obawia się poruszać poważnych tematów jak wykorzystywanie dzieci do pracy, głód, choroby, śmierć, jednak robi to w sposób wyważony i delikatny. Nie bawi się uczuciami czytelnika, ani też nie moralizuje. Opowiada o trudnej rzeczywistości w której poza tym co przykre, jest miejsce na miłość, prawdziwą przyjaźń, wiarę i nadzieję w lepsze .

12 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon