top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Nawałnica mieczy. Krew i złoto" George R.R.Martin - edycja ilustrowanaTytuł: Nawałnica mieczy. Krew i złoto
Autor: George R.R.Martin
Ilustracje: Ted Nasmith i Gary Gianni
Data wydania: 2020-11-10
Liczba stron:  664
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 9788382020762

Wydawać by się mogło, że cykl Pieśń Lodu i Ognia straciła rozpęd. Stał i śnieg stanowiła część mocno opisową, Martin skupił się na przybliżeniu charakterystyki królestwa na czym straciło tempo akcji. Jednak Krew i złoto nadrabia to z nawiązką. Akcji tu aż nadto i to takiej, że przysłowiowe kapcie opadają. Krew leje się strumieniami, a autor uśmierca kolejnych bohaterów, raniąc przy okazji czytelnicze serca.


Królestwo pozostaje pod rządami władcy tyrana jakim jest Joffrey. Chwilowo Lannisterowie triumfują, jednak z tyłu głowy wiedzą, że niestabilny psychicznie władca może niedługo zasiadać na tronie. Tym bardziej, że w innych częściach Westeros planowe są zakusy na Żelazny Tron. Do akcji wkracza Melisandre. Na północy dochodzi do ataku dzikich na mur. Natomiast na południu Daenerys zbiera swoją armię.


Fabuła Krwi i złota to prawdziwa jazda bez trzymanki. Autor postanowił szokować za wszelką cenę i zdecydowanie mu się to udało. Akcja goni akcję, czytelnik praktycznie co rozdział poznaje losy innej części Westeros. Uśmiercani są kolejni bohaterowie, całkowicie zmieniają się dalsze losy królestwa.


Martin nie tylko po mistrzowsku buduję fabułę serwując czytelnikowi wyśmienite fantasy uzupełnione o dogłębną budowę i analizę sylwetek ludzkich. Obok osobowości idealnie nadających się do pełnienia władzy, pojawiają się jednostki niezrównoważone, ze zwichrowaną psychiką. Bohaterowie są skonstruowani wyśmienicie, z wielką dbałością o szczegóły, zachwycają realizmem.


Wydania ilustrowane robią niesamowite wrażenie wizualne. Twarda oprawa sprawia wrażenie jakby była wykonana ze skóry. Ilustracje autorstwa Teda Nasmitha i Gary'ego Gianniego w dalszym ciągu zachwycają, chociaż w tej części jest ich mniej niż w poprzednich. Oko czytelnika cieszą też grafiki ozdabiające początek każdego kolejnego rozdziału.


Krew i złoto to przepełniona epickim rozmachem dalsza część Pieśni Lodu i Ognia. To fantastyka najwyższych lotów, której nie trzeba nikomu polecać, bo broni się sama.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page