top of page
  • emaleth89

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?


Tytuł: Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Autor: Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble

Data wydania: 2022

Wydawca: Zysk i Ska

ISBN: 978-83-820-2449-4


Aleksiej Nawalny, mimo dość młodego wieku, jest już postacią znaną na całym świecie. Publicysta, bloger, polityk, niestrudzony działacz na froncie antykorupcyjnym, jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów. Ciężko dziś mówić o Rosji bez emocji i może dlatego książka panów Dollbaum, Lallouet i Noble jest obecnie dobrą odtrutką dla naszych myśli. Napisana w sposób rzetelny i obiektywny, pokazuje nam zarówno Rosję jak i Nawalnego bez filtra.


Postać Nawalnego jest na tle Rosji niezwykle nietuzinkowa. To jeden z niewielu polityków, którzy pracują w sposób transparentny. Pieniądze na swoją działalność zbiera poprzez crowdfunding, a jej wyniki można obejrzeć na jego kanałach na YouTube (6 milionów subskrybentów) oraz na blogu. To właśnie one pozwoliły mu dotrzeć do milionów osób i rozpropagować jego antykorupcyjna działalność. Mimo kompletnego negowania jego osoby oraz działalności przez telewizję (a to ona trzyma rząd dusz w Rosji), zyskał rozgłos o jakim wielu może tylko marzyć.


Autorzy książki w detalach pokazują drogę Nawalnego od młodego gniewnego polityka, przez udziałowca spółek, którym zostawał jedynie po to, aby tropić ich nieprawidłowości, aż do bycia czołowym opozycjonistą i – co ważniejsze - najlepiej słyszalnym głosem swojego pokolenia. Ale lukru tu nie ma. Nawalny ma na swoim sumieniu przede wszystkim poglądy mocno nacjonalistyczne, co jest mu skrupulatnie wytykane. Mimo głoszenia wartości liberalnych, cały czas w jego wypowiedziach pojawiają się przebitki poglądów, które demonstruje od najmłodszych lat, czyli w skrócie mówiąc „Rosja dla Rosjan”. Co ciekawe, sam ma korzenie zarówno rosyjskie jak i ukraińskie.


W jego działalności nie chodzi jednak o bycie chodzącym ideałem, ale o bycie skutecznym i to na pewno go wyróżnia. To właśnie owa skuteczność skierowała na niego uwagę rosyjskich władz, która skończyła się dla niego próbą otrucia i więzieniem. I niech o niezwykłości Nawalnego świadczy fakt, że nawet zza krat jego głos jest słyszalny i ma znaczenie.


O takim człowieku warto czytać zawsze a dzisiaj chyba szczególnie. Autorzy zebrali naprawdę sporo informacji, aby jak najdokładniej pokazać nam, że jest światełko w tunelu. Postać Aleksieja Nawalnego daje nam nadzieję, że w Rosji istnieje opozycja, która jest w stanie skutecznie prowadzić swoją działalność i budzić świadomość obywateli. Jest to dobra reporterska robota, złożona w ciekawą całość i dobrze napisana. Osobiście mam nadzieję, że będzie jeszcze do opowiedzenia ciąg dalszy.

40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page