top of page
  • Mary Bycowsky

„Niebieski las” Grzegorz BobinTytuł: Niebieski las
Autor: Grzegorz Bobin
Data wydania: 2021-05-27
Liczba stron: 308
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382193473

„Niebieski las” to książka przygodowa, której adresatem jest młodzież, choć i dorosły może nieźle się bawić. Jest niezwykle brutalna już od pierwszych stron i autor nie oszczędzał bohaterów, nie tylko tych ludzkich.

Wśród nich są magowie, królowie nieistniejących krain, czy zwykłe (tylko na pozór) dzieci. Poznajemy zielarkę, Meriel, która podróżuje od wsi do wsi niosąc wiedzę paramedyczną i pomagając wieśniakom walczyć z wszelkimi dolegliwościami. W drodze towarzysza jej kilkuletnia córka, Falla i starszy syn - Odger.

Theron, zły władca nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć pełnię władzy. Przeczesuje lasy, zabijając zwierzynę i podbija wsie, z ludności czyniąc swoich niewolników i kradnąc dobra wytworzone ciężką pracą. Zapasy i bydło. I nadchodzi moment, że do niewoli trafiają Falla i Odger. Czy ich matce uda się uratować dzieci? Zwłaszcza, że jedno z nich zaczyna przejawiać magiczną moc… a drugie dogaduje się z wilkami… Przeczytajcie sami.

„Niebieski las” to typowe fantasy z licznymi wątkami magicznymi. Tajemne siły rządzące przyrodą, bogactwo flory, w tym ziół, napary i maści o tajemnych właściwościach, to wszystko wspaniałe pobudza wyobraźnię czytelnika.

Mamy też wątek wojenny, walki o władzę, sztuka władania mieczem także nie jest bohaterom obca. Oprócz bezwzględnych oprawców, dla równowagi, przedstawiono nam zwinne i emocjonalne kobiety, działające nieco subtelniejszymi metodami.

Autor wpadł na ciekawy pomysł, którego wykonanie można określić mianem poprawnego. Gdyby przyszło mi szukać podobieństw, sięgnęłabym do klasyki, czyli cyklu „Zwiadowców”, czy nawet Robbin Hooda. Odger zaś i jego wieź z wilkami przynosi na myśl wręcz „Księgę dżungli”.

Trochę to wyglada tak, jakby Grzegorz Bobin wrzucił do kociołka sprawdzone pomysły z kanonu literatury młodzieżowej, pozmieniał proporcje, coś ujął, coś dodał od siebie i z tego miksu powstała powieść zupełnie nowa. Czy lepsza? Nie powiedziałabym, jednak jak na polską fantastykę nie jest najgorzej.

Jedno, co trzeba autorowi oddać, to tempo akcji. Rozdziały są króciutkie i cały czas wydarzenia płyną wartko. Za to duży plus. Bohaterowie są sympatyczni i kibicujemy tym dobrym od początku. Niech zwyciężają i czynią magiczny świat lepszym. Zdecydowanie można z „Magicznym lasem” spędzić miły wieczór. Nie zanudzicie się, a może nawet Was wciągnie…

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page