top of page
  • mkcelinska

Niedopasowany - Karol Husak


Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-01-13
Liczba stron: 482
ISBN: 9788383133270

Jak daleko trzeba zajść, by odnaleźć siebie?
Szczęście na pokaz, fałsz mediów społecznościowych, pogoń za karierą i wielkimi pieniędzmi, a dookoła szalejący terroryzm, niosąca zgliszcza wojna i śmiertelnie niebezpieczna pandemia… Wchodzący w dorosłość Paweł nie potrafi odnaleźć się w chaosie współczesnego świata. Czuje, że jest inny niż jego rówieśnicy, z którymi nie znajduje wspólnego języka. Nie chce też podążać śladami rodziców i zakładać stereotypowej rodziny, zmagającej się z uciążliwymi problemami codziennego życia…
Paweł swoje nadzieje pokłada w muzyce – to jej pragnie się poświęcić bez reszty. Otoczony murem niezrozumienia i awersji, decyduje się na dramatyczny krok: ucieczkę z domu. Czy ta decyzja zapoczątkuje w jego życiu okres prawdziwej wolności, czy stanie się przyczyną kolejnego gorzkiego rozczarowania?


Ta historia porusza we mnie wiele emocji - brak zrozumienia, frustracja i przede wszystkim strach. Dlaczego? Ponieważ ta historia to nie tylko fikcja, ale również rzeczywistość dla wielu młodych ludzi. To porażające, że ich problemy są często bagatelizowane, ale ucieczka z domu sprawia, że są traktowani poważniej. Paweł staje w progu dorosłego życia, ale nie jest to dla niego łatwe. Przekonany, że nie pasuje do swoich rówieśników, odczuwa silne poczucie niezrozumienia przez najbliższych. Czy ucieczka z domu jest odpowiedzią na jego problemy?


„Dawno z nikim nie rozmawiałem tak szczerym tonem” - wyznał Paweł i umilkł. „Właśnie uczę się, jak być szczerym”. – analizując słowa Pawła, pewnie nie jeden nastolatek ma z tym trudność. To bardzo wartościowa historia, przedstawiająca proces dojrzewania młodego człowieka i jego problemy. Bohater Paweł, którego losy ożywają na kartach powieści, trafia prosto do serca i umysłu czytelnika, skłaniając do refleksji.


Opowieść skonstruowana jest w taki sposób, że bohaterowie nie są jedynymi protagonistami historii. Trzecioosobowa narracja pozwala na pokazanie zdarzeń z perspektywy zarówno rówieśników, jak i rodziców osiemnastolatka. Jest to ciekawe doświadczenie, ale jednocześnie frustrujące. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Zachowanie matki Pawła, jej lekceważenie słów syna i patrzenie tylko na to, co inni mówią, było bardzo irytujące. Ojciec chłopaka okazywał obojętność na otaczającą rzeczywistość, a rówieśnicy Pawła w sposób wiarygodny przedstawili młodzież, dla której popularność i opinia innych jest najważniejsza. Wszelkie odmienne zachowania były krytykowane, a spełnianie własnych marzeń i poświęcenie się im było uważane za dziecinne. Większość otoczenia uważała, że Paweł powinien dorosnąć i przestać marzyć o zostaniu muzykiem zamiast iść na studia.


W trakcie czytania historii mieliśmy również okazję poznać bliżej rodziców Pawła i zrozumieć, co doprowadziło do ich poznania oraz wpłynęło na ich życiowe decyzje. Kontrast między pokoleniami, jaki został tu przedstawiony, jeszcze bardziej uwypuklił opisywane problemy.


Moja ocena: 7/10


102 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page