top of page

„Niedoskonali” Jolanta KosowskaTytuł: Niedoskonali
Autor: Jolanta Kosowska
Data wydania: 2022-06-15
Liczba stron: 308
Wydawca: Zaczytani
ISBN: 9788383130002


Tytułowi „Niedoskonali” to bohaterowie książki. Mają swoje rysy, nie są idealni - jak my wszyscy. Każdy jest na swój wyjątkowy sposób niedoskonały.

Oto w Lizbonie z przypadku, a może przeznaczenia, spotkała się czwórka stosunkowo młodych ludzi. Główna postać, Majka, jest początkującą nauczycielką języków iberyjskich, której właśnie złamała się ścieżka kariery. Nie dziwi więc, że na reset, nowy początek, wybiera właśnie Portugalię. Rozpoczyna pracę jako kelnerka.

Jest też szef restauracji, Brunon oraz sąsiadka, która przepięknie gra na skrzypcach i śpiewa - Camila. Ekipę dopełnia David, agent nieruchomości. Wszyscy poza Brunonem mieszkają w obskurnej kamienicy w ubogiej dzielnicy Lizbony.

U Kosowskiej odnajdziemy też piękno tego miasta, o to możecie być spokojni, ale sporo też będzie brudu i smrodu, biedy i tragedii, traum i lęków, które tkwią wewnątrz bohaterów. Każdy z nich ma przeszłość, z którą nie potrafi i nie chce się zmierzyć… do czasu. I czemu ktoś śledzi Majkę w tramwaju?

Ten słodko-gorzki obraz wzrusza, skłania do refleksji i, co najważniejsze, daje nadzieję. Chcemy wierzyć autorce, że pomimo krętych losów, nie jest za późno, aby je naprostować i odnaleźć szczęście. Czemu nie w Lizbonie?

Kosowska ma talent pisania o trudnych tematach w sposób przystępny. Zadziwiające, jak umieszczając historię bohaterów w kolejnych rozdziałach, fundując czytelnikowi spory ładunek emocjonalny, robi to z lekkością i, mimo wszystko, optymizmem.

Czytając, znajdziemy się w głowach czwórki postaci. Wszyscy zapewne wzbudzą sympatię, bo pomimo swych wad, w głębi duszy są dobrzy, poczciwi wręcz i spragnieni miłości.

„Niedoskonali” to kawał porządnej literatury kobiecej i choć nie jest to mój ulubiony gatunek, czytam go raczej w ramach odskoczni, bawiłam się świetnie - czego i Wam życzę i mam przeczucie graniczące z pewnością, że z Kosowską się Wam to uda.

P.S. Nie jest to jedyna powieść autorki o Portugalii, więc jeśli się spodoba, szybko znajdziecie kolejną lekturę do przeczytania.


61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page