top of page
  • malekz8

"Niedoskonali" Jolanta Kosowska

Data wydania: 2022-06-15

Data 1. wyd. pol.: 2022-06-15

Liczba stron: 308

Język: polski

Wydawnictwo: Zaczytani

ISBN: 9788383130002
„Niedoskonali” Jolanty Kosowskiej jest to moje pierwsze bliskie spotkanie z twórczością tej autorki, i z pewnością nie ostatnie. Zachęcona rewelacyjną okładką i opisem na końcu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. I ogromnie się cieszę, że znowu moja intuicja mnie nie zawiodła.


Jest to wbrew pozorom trudna opowieść o czwórce bohaterów- Majce, Davidzie, Camili i Brunonie. Spotykają się w jednym z małych ,portugalskich miasteczek. Brunon- właściciel upadającej knajpy, którą odziedziczył po swoim tragicznie zmarłym ojcu, Majka- nauczycielka, która uciekła z Polski, by pracować u Brunona, David-makler nieruchomości, sam mieszkający w rozwalającej się kamienicy i Camila- była studentka Akademii Muzycznej w Lizbonie, zarabiająca na życie graniem na skrzypcach na pobliskich uliczkach. Można by zadać pytanie, co łączy tych ludzi we wspólnej historii? Z każdą czytaną stroną okazuje się, że doświadczenia każdego z nich i skrywane głęboko tajemnice z pozoru tworzą osobne opowieści, jednak dzięki knajpie Brunona i muzyce fado staną się oni z czasem bliskimi sobie osobami. Nie chcę w tym miejscu uchylać zbyt dużo z fabuły, gdyż uważam, że każdy kto choć trochę przejawia cech wrażliwości i empatii powinien ją przeczytać.


Z pewnością autorka porusza w swojej powieści bardzo bolesne tematy, traumatyczne przeżycia młodych ludzi, chociażby od molestowania zaczynając, poprzez wychowanie w domu dziecka, opiekę i śmierć rodzica, kończąc na zwykłej samotności, która może zabić w człowieku wszelkie nadzieje na lepsze jutro. Jednak mimo tego, iż każdy z nich dźwiga na swoich barkach ogromny ciężar przeszłości, przed którym stara się uciec, wyznają oni zasadę, że każde przeżyte nowe doświadczenie, pozwala im stać się silniejszymi i z każdym kolejnym upadkiem podnieść się szybciej i iść do przodu.


Moim zdaniem ogromnym plusem jest narracja w pierwszej osobie, co jeszcze bardziej przybliża czytelnika do bohaterów i pozwala wczuć się w ich życiową rolę i sytuację w której się obecnie znaleźli. Rozdziały napisane są naprzemiennie, dzięki czemu nie można zapomnieć a tym bardziej nie da się pominąć co w danej chwili dzieje się u naszych postaci. Myślę, że jest to duży plus.


W całym tym opisie tragedii jakich zaznali bohaterowie nie brakuje iskierki radości, miłości, która rozkwita wręcz niemowlęcymi krokami, a przede wszystkim dozgonnej przyjaźni, która stawia dobro drugiego ponad własne.


„Niedoskonali” Jolanty Kosowskiej to wzruszająca podróż w głąb człowieka, jego emocje i nastroje, lęki i słabości, z którymi musi zmagać się każdego dnia, próbując zapomnieć o przeszłości, która odcisnęła ogromne piętno na każdym z nich. Całości opowieści dopełnia w tle opowiedzianych historii piękna Lizbona, ale również tajemnicza, mroczna i niepokojąca z ukrytymi w niej uliczkami i domami skrywającymi wiele historii.


Z całego serca POLECAM tę książkę, gwarantując Wam, iż tak jak ja, zatracicie się w stylu pisania i lekkości historii opowiedzianej przez autorkę.


Wydawnictwu Zaczytani dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania.


Moja ocena: 9/10

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page