top of page
  • mkcelinska

Niedoskonali - Jolanta Kosowska


Wydawnictwo: Zaczytani
Data wydania: 2022-06-15
Liczba stron: 308
ISBN: 9788383130002

Gdy o wschodzie słońca budzi się nadzieja, spróbuj ją zatrzymać na dłużej...
Są takie miejsca, które mają w sobie trudną do wytłumaczenia magię. Miejsca, które potrafią uleczyć nawet najbardziej zranione dusze… Dla Majki, Davida, Camili i Brunona takim miejscem staje się knajpa z muzyką fado w jednej z biednych dzielnic Lizbony. To właśnie tutaj krzyżują się ich ścieżki, gdy każde z nich próbuje uciec od bolesnych wspomnień i poszukać nowego sposobu na życie. Nie wiedzą jeszcze, że przyjaźń, która niespodziewanie pojawi się między nimi, stanie się najlepszym remedium na powracające traumy.
W tle Lizbona, o jakiej nie pisze się w przewodnikach. Tajemnicza, mroczna i niepokojąca, z ukrytymi w jej krętych uliczkach prawdziwymi ludzkimi historiami.


Po powieść Jolanty Kosowskiej sięgnęłam głównie z powodu Lizbony. Miałam przyjemność odwiedzić to miasto w wakacje i byłam bardzo ciekawa jak autorka poradzi sobie z klimatem portugalskiej stolicy. A powiem Wam, że poradziła sobie bardzo dobrze.

Książka opowiada historię czwórki przyjaciół, każdy z nich z trudną przeszłością, z marzeniami, lękami i oczekiwaniami. Ich ścieżki schodzą się co rusz, i choć główni bohaterowie wcale tego nie podejrzewają, to znajomości te zmienią ich życie. „Niedoskonali” to przepiękna opowieść o ludziach, którzy próbują stanąć na nogi i na własnym przykładzie widzą, że moc przyjaźni naprawdę istnieje.


„Autorka przedstawiła w swojej książce losy czterech osób: Majki, Camili, Davida i Brunona. Z pozoru różnią się całkowicie, mają inne zainteresowania. Każde z nich opowiada swoją, inną od pozostałych historię, jednak łączy ich wiele wspólnego. Cała czwórka ma zranione dusze. Los krzyżuje ich drogi w knajpie z muzyką fado, która znajduje się w jednej z biedniejszych dzielnic Lizbony. Niespodziewana przyjaźń, która rodzi się pomiędzy bohaterami, staje się punktem zwrotnym, najlepszym remedium na to, co w życiu doświadczyli.” (rec. AngelikaF)

Jolanta Kosowska przedstawiła Lizbonę z tej „prawdziwej strony”. Pokazuje biedne dzielnice, położone tuż obok turystycznych atrakcji. Bieda, smutek, lokalni mieszkańcy przytłoczeni wakacyjnym harmidrem, chcący odpocząć przy dźwiękach fado. Nigdy wcześniej nie czytałam książki tej autorki, ale jestem zachwycona sposobem, w jaki przedstawiła bohaterów – każdy z nich jest realną postacią, która ma charakter. I potrafię sobie wyobrazić, jak taka ekipa wyglądała na żywo. Majka – nauczycielka z Polski, wyrzucona ze szkoły. Bruno – właściciel knajpy, doświadczony przez życie. Camilla – dziewczyna z pięknym głosem i talentem do muzyki. David – pośrednik nieruchomości, którego przeszłość wychodzi na jaw dość późno, ale podobnie jak w przypadku pozostałej trójki, życie go nie oszczędzało.


Nie chcę tu za bardzo spoilerować, ale napiszę, że Jolanta Kosowska stworzyła romantyczną historię, pełną wzruszeń, nadziei tęsknoty i tajemnic. Gdy czytałam „Niedoskonałych” to czułam ciepło w sercu i bardzo cieszyłam się z tego, jak ta książka się zakończyła. Historia dodaje sił i daje nadzieję, że i my kiedyś trafimy do takiej Lizbony, gdzie w rytmach fado nasze życie zacznie się układać.


Moja ocena: 10/10

78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page