top of page
  • Mary Bycowsky

„Niepewność” Stanisław Sałapa
Tytuł: Niepewność
Autor: Stanisław Sałapa
Data wydania: 2021
Liczba stron: 249
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382195200

Piotr Szumilas to bohater tragiczny i złożony. Poznajemy go w kluczowym dla każdego młodego człowieka momencie, w przededniu rozpoczęcia dorosłego życia, którym w tym wypadku jest wyprowadzka na studia. Koniec szkoły średniej, egzamin dojrzałości to kroki milowe w dorastaniu.

Czegóż można chcieć więcej, poza studiowaniem upragnionego, prestiżowego kierunku? Ano miłości. I Piotrek poznaje pewną dziewczynę. W trywialny i jakże prozaiczka sposób, w autobusie. Akcja toczy się niespiesznie i nic nie wskazuje na późniejsze komplikacje, napaść, a nawet smierć…

Książka Stanisława Sałapy jest z całą pewnością lekturą lekką. Przebrniemy przez nią szybko i choć zahacza o trudne tematy, nie ciąży. Autor opisuje młodzieńcze zauroczenie, wiarygodnie oddając emocje i motywacje nastolatków.

Dodatkowym atutem dla mnie, miłośniczki tamtych czasów w literaturze, było osadzenie akcji w głębokim socjalizmie.

Na duży minus natomiast zasługuje „Niepewność” za absolutnie sztuczne dialogi, które w żaden sposób nie są realistyczne i udziwniają fabułę.

Mimo tego, nie wymagając zbyt wiele, można z lekturą spędzić miłe, niezbyt wymagające i szybkie popołudnie, aczkolwiek zadać należy sobie pytanie, czy książka warta jest naszego, poświęconego na nią czasu.

Jako niezobowiązujące czytadło, sprawdzi się świetnie, natomiast nie należy oczekiwać po niej zbyt wiele.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page