top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Mikłaszewska

"Niesamowity przewodnik po wszystkim" – Terry Denton
Tytuł: Niesamowity przewodnik po wszystkim
Tytuł oryginału: Terry Denton's Really Truly Amazing Guide To Everything
Autor:  Terry Denton
Data wydania: 2021-05-25 
Wydawnictwo: Zysk i s-ka  
Liczba stron: 270 
ISBN: 9788382022216
Tłumacz: Robert Filipowski
Moja ocena: 10/10        

Dzieci – szczególnie te mniejsze, są rządne wiedzy. Wszystko, co je otacza jest dla nich nowe i czasem nie są w stanie wszystkiego zrozumieć czy po swojemu wytłumaczyć. Wtedy niezbędna jest pomoc rodziców, którzy są przecież najlepszym źródłem wiarygodnej i rzetelnej wiedzy. Na całe szczęście istnieją „wspomagacze” ułatwiające wyjaśnienie milusińskim wszystkich zawiłości tego świata, a jednym z nich jest Niesamowity przewodnik po wszystkim autorstwa Terry’ego Dantona.


Książka ta jest prawdziwym kompendium wiedzy, która przedstawiona jest w sposób prosty, łatwy i niesamowicie przyjemny. Jej narratorami oprócz Profesora są również Ptak i Koń przeżywający najróżniejsze przygody w drodze do wiedzy. Podzielona na siedem rozdziałów – o wszechświecie, planecie Ziemi, początkach życia i tego jak toczy się ono wokół każdego człowieka, o nas samych (naszym ciele, zmysłach, ewolucji, nawet o chorobach), cudownościach, które potrafimy wytworzyć oraz szeroko pojętym czasie. Na końcu każdy śmiałek może sprawdzić swoją wiedzę w teście przygotowanym przez autora.


Co ją wyróżnia spośród innych pozycji na rynku wydawniczym? Przede wszystkim wydanie. Przewodnik posiada twardą okładkę przedstawiającą to, na co na pewno czytelnicy natkną się w środku. Na każdej stronie można natknąć się na rewelacyjne ilustracje obrazujące zagadnienia poruszane przez Profesora. Nie sposób się nie roześmiać widząc władcę planety Babeczka czy sposób w jaki ukazano NIC. Humorystyczne wstawki sprawiają, że z większą ochotą chłonie się zawartą w przewodniku wiedzę. A czego mogą dowiedzieć się najmłodsi z tej książki? Autor odpowiada na pytania dlaczego wszechświat jest wielki, czym są czarne dziury, jak powstawała planeta Ziemia, co ma ze sobą wspólnego woda i księżyc, czym jest ewolucja, w jaki sposób scharakteryzować ludzkie emocje i wiele, wiele innych. Ktoś powie „no dobrze, ale tego wszystkiego można dowiedzieć się z internetu..” Owszem można, jednak nic tak nie uwrażliwi dziecka na pewne kwestie, jak dobrze napisana książka.


Warto też zwrócić uwagę na ciekawostki zawarte na poszczególnych stronach. Są to dodatkowe informacje, które pozwolą z jeszcze większym zainteresowaniem śledzić informacje zawarte w przewodniku. Dzięki nim młodsi czytelnicy zaszczepią się chęcią pogłębiania wiedzy, a starsi będą mogli zabłysnąć w szkole.


Bardzo żałuję, że za moich młodzieńczych czasów nie było książek wydanych w taki właśnie sposób – opisujących rzeczy trudne językiem potocznym i przystępnym, dzięki którym zapamiętywanie np. różnicy między stalaktytami a stalagmitami byłoby zdecydowanie znośniejsze. Gorąco polecam tą prawdziwą kopalnię wiedzy!#literaturapopularnonaukowa #literaturadziecięcaZa możliwość zrecenzowania powieści dziękujemy wydawnictwu
24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page