• Bookhunter

Niezwyczajni Jennifer Bell, wydawnictwo DwukropekNiezwyczajni to trzy tomowa seria fantasy dla starszych dzieci i młodszej młodzieży Jennifer Bell, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek. Według mnie najlepiej czytać ją w kolejności - poszczególne tomy nawiązują do siebie, stanowiąc swoją kontynuację.


„Tajemnicza moneta” to pierwszy tom z serii Poznajemy rodzeństwo Ivy oraz Sebb Sparrow, którego babcia ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. Po powrocie ze szpitala do domu okazuje się, że mieszkanie zostało splądrowane, tajemnicze pióro pisze złowieszczą wiadomość na ścianie w kuchni a wokół babci zaczynają kręcić się podejrzane typy, a Ivy znajduje dziwną monetę, która promieniuje niewytłumaczalnym ciepłem. Ivy oraz Sebb opuszczają dom by nieoczekiwanie za sprawą walizki znaleźć się w zupełnie niecodziennym świecie głęboko pod powierzchnią ziemi, w którym zwykłe przedmioty zyskują magiczną i niesamowitą moc a Nieumarli, którzy egzystują tuż obok żywych.


„Zagadkowa klepsydra” stanowi kontynuację przygód głównych bohaterów. Minął rok od kiedy Ivy i jej brat Seb po raz pierwszy odwiedzi tajemnicze podziemne miasteczko Lundinor. Rodzeństwo poznało przeszłość swojej babci Sylvie, dowiedziało się o swoim pochodzeniu i magicznych umiejętnościach a także wpadło na trop niebezpiecznej szajki zagrażającej światu pod ziemią. Teraz Ivy i Seb postanawiają powrócić na podziemny targ aby z pomocą babci jeszcze lepiej poznać swoje korzenie. Na miejscu okazuje się, że nic nie jest takie samo jak przedtem...


Zakończeniem trylogii jest Zamarznięta Luneta”. Rodzeństwo wraca do podziemnego targu w Nowym Jorku aby tym razem pomóc swojemu przyjacielowi Valianowi, odnaleźć jego zaginioną przed laty siostrę, Rosie. W ślad za nimi podążą członkowie Lamentu.


Tajemnicza moneta” stanowi wstęp w którym poznajemy naszych bohaterów jak również cały magiczny świat stworzony przez autorkę. Jednocześnie pojawia się wiele wątków, pytań, zagadek i tajemnic a akcja stara się gnać do przodu. W drugim tomie tempo nie zwalnia – , mnożą się kolejne kolejne pytania, tajemnice, sekrety, zagadki… pojawiają nowe postacie miedzy innymi Selena i przedmioty w tym tajemnicza klepsydra, będąca jednym z 5 przedmiotów odznaczających się niebywałymi właściwościami. W dalszym ciągu jest sporo tajemnic i zagadek, choć nie zabrakło również kilku drobnych nielogiczności i nieścisłości. „Zamarznięta moneta” to z kolei zakończenie całej serii, które wyjaśnia sporo zagadnień i stawia światło dzienne na większość wątków poruszanych w poszczególnych tomach.


Seria może wciągnąć a sam pomysł i koncepcja magicznych przedmiotów oraz niezwykłych ludzi, dość jest interesujący., choć można doszukać sie w nim pewnych nawiązań/inspiracji serią o Harrym Potterze jak magiczne przedmioty, świat do którego dostajemy się przez walizkę (a nie peron), Londyn jako miejsce akcji, gra w Grivensa zamiast gry w Quidditch itp. Jednak to tylko takie wrażenie, bo kiedy zagłębimy się w treść dostrzeżemy, że to jednak inne historie.. ta jest "łagodniejsza" i nie powiązana z czarną magią i złem jak wspominana seria Rowling. Poza tym na upartego to prawie w każdej książce fantasy można by doszukiwać się takich podobieństw. Autorka pracując nad nią kierowała się miejskimi legendami i tym co czytelnicy lubią czytać - to jakie historie lubią i starała się stworzyć własną historię. Całość czyta się dobrze. z kolei stworzony przez autorkę świat naprawdę może wciągnąć.

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon