top of page
  • mkcelinska

Nikt nie rodzi się hetero - Meg Krajewska


Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-02-06
Liczba stron: 472
ISBN: 9788383132846
Baza wiedzy o tym, co każdy z nas powinien wiedzieć, a z jakiegoś powodu stanowi temat tabu.
Mimo że stajemy się społeczeństwem otwartym, a seksualność inna niż hetero przestaje dziwić i szokować, to edukacja seksualna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Wciąż brakuje powszechnej świadomości o tym, że każdy z nas może kochać, kogo chce i jak chce, a także identyfikować się w dowolny sposób. Trudno też mówić o powszechnej akceptacji dla tego, co inne.
Naprzeciw tym trudnym tematom wychodzi Meg Krajewska, osoba niebinarna, która opracowała kompendium wiedzy dotyczącej ludzkiej tożsamości i seksualności. Uzupełniła je wywiadami z osobami transpłciowymi, aseksualnymi czy genderfluid, a także własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat płci – a przecież obecnie to niezbędne, by świadomie funkcjonować w społeczeństwie.„Nikt nie rodzi się hetero” to książka, która opowiada nam historię osób z całego spektrum osób LGBT+. Meg Krajewska, która jest osobą niebinarną, przekazuje Czytelnikowi teorię związaną ze spektrum tożsamości i seksualnością. Dzięki wywiadom z osobami transpłciowymi, aseksualnymi czy genderfluid możemy bardziej zrozumieć codzienność różnych osób, które muszą zmagać się z trudnościami - chociażby w przypadku osób transpłciowych, gdy ich preferowane imię i zaimki nie są przestrzegane w szkołach czy miejscu pracy.


Moim zdaniem książka jest fajną lekturą dla osób, które lepiej chcą poznać LGBT+. Na pewno książka nie sprawdzi się u osób, które mają już uprzedzenia czy zamkniety umysł, co widać po niektórych recenzjach w stylu „Kolejny pseudonaukowy bełkot mający potwierdzić jedynie słuszną teorię. Niestety w dzisiejszych czasach takie pozycje zalicza się do "Naukowych"”, ale wierzę, że wielu czytelników dzięki tej lekturze usystematyzuje swoją wiedzę, pozna też nowe teorie i dzięki temu lepiej zrozumie codzienność osób LGBT+.


Moja ocena: 9/10

71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page