top of page
  • malekz8

"Nikt nie rodzi się hetero" Meg Krajewska

Data wydania: 2023-02-06

Data 1. wyd. pol.: 2023-02-06

Liczba stron: 472

Język: polski

Wydawnictwo: Novae Res

ISBN: 9788383132846

„Nikt nie rodzi się hetero” jest to książka, która przedstawia historię osób z całego środowiska LGBT+. Autorka, Meg Krajewska jest osobą niebinarną, czyli osobą która zakłada istnienie tożsamości wybiegających poza przyjęty schemat: kobieta-mężczyzna. Przekazują tym samym każdemu czytelnikowi, teorię związaną ze spektrum tożsamości i seksualnością.


Każdy rozdział zawiera słowniczek pojęć, co moim zdaniem, laikowi takiemu jak ja, bardzo ułatwia zrozumienie o czym jest dany fragment. Książka prowadzona jest w formie wywiadu z różnymi osobami, zarówno transpłciowymi, homoseksualnymi, czy genderfluid. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć codzienność osób, które na pierwszy rzut oka wydają się nam być „inne”. Często są to osoby, które zmagają się z wieloma trudnościami życia codziennego, brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony najbliższych. Wyśmiewane, poniżane przez środowisko w którym się otaczają, uznawane za dziwolągi, często zmagają się z ciężką depresją, poczuciem beznadziejności .


Krajewska porusza wiele aspektów zarówno ze strony osób, o których jest ta książka, ale i także prawnych. Mówi o tym, jak wygląda sytuacja zmiany płci w Polsce, o tym jakie trudności trzeba pokonać, a często także doświadczać kolejnych upokorzeń, zanim osoba która ubiega się o takie stanowisko prawne, będzie mogła czuć się w pełni sobą. Dotyka także spraw zabiegów medyczno- estetycznych, w Polsce i na całym świecie, pokazując tym samym czytelnikom, że kraj w którym żyjemy, jest niestety na tyle zacofany w swoim średniowiecznym myśleniu, że ciężko dopuszcza się u nas samą myśl, że ktoś jest inny.


W tym miejscu wypadałoby się zastanowić czym tak naprawdę jest „inność”. Bo czy to, że ktoś ma kolorowe włosy, czy mężczyzna chodzący w obcasach z pomalowanymi paznokciami, lub kobieta ze zgoloną na łyso głową, sa gorsi od nas? Czy wygląd, upodobania polityczne, czy miłość do osoby tej samej płci, powoduje, że ktoś jest mniej inteligentny od nas i nie może zostać np. lekarzem, który pomaga ludziom, czy osobą publiczną?

Moim zdaniem książka jest fajną lekturą dla osób, które lepiej chcą poznać LGBT+. Na pewno książka nie sprawdzi się u osób, które mają już uprzedzenia czy zamknięty umysł, co widać po niektórych recenzjach w stylu „Kolejny pseudonaukowy bełkot mający potwierdzić jedynie słuszną teorię. Niestety w dzisiejszych czasach takie pozycje zalicza się do "Naukowych"”, ale wierzę, że wielu czytelników dzięki tej lekturze usystematyzuje swoją wiedzę, pozna też nowe teorie i dzięki temu lepiej zrozumie codzienność osób LGBT+."Spektrum tożsamości i seksualności człowieka jest ogromne" i o tym właśnie jest książka. To opowieść o różnorodności pokazująca jak niepełną jest wizja człowieka zamykanego w wąskich ramach binarności. Swoisty podręcznik o normie, którą powinna być różnorodność; każdy ma bowiem prawo inaczej rozumieć choćby "kobiecość" i "męskość" i nie ma w tym nic złego.


Bardzo cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę, gdyż dzięki nie j lepiej rozumiałam jak szeroko pojęta jest tożsamość seksualna i w jaki sposób wpływa na nasze życie.


Wydawnictwu Novae Res dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania.

Moja ocena: 9/10

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page