• Bookhunter

"Nocny ogrodnik" Jonathan Auxiera


Tytuł: Nocny ogrodnik
Autor: Jonathan Auxier
Wydawca: Dwukropek
Tłumacz: Jolanta Zubek
ISBN:  978-83-787-4852-6
Ilość stron: 400
 

Akcja książki "Nocny ogrodnik"Jonathana Auxiera od wydawnictwa Dwukropek przenosi czytelnika do wiktoriańskiej Anglii pod koniec wilgotnego marca. Osierocone rodzeństwo: 14-letnia Molly i jej młodszy brat Kip aby uniknąć sierocińca, znajdują pracę w starej posiadłości państwa Windsorów, która od samego początku wzbudza w nich lęk: dom jest stary, słychać w nim niepokojące dźwięki a obok rośnie drzewo, które wydaje się przenikać przez jego ściany.  Do tego właściciele - tajemniczy i jacyś tacy "dziwni".

Molly będąc roztropną dziewczynką szybko zajmuje się prowadzeniem domu - zaczyna przygotowywać posiłki, dbać o porządek i dotrzymywać towarzystwa dzieciom państwa Windsorów, z kolei jej brat porządkuje ogród. Jednak w nowym miejscu dzieci ani nie czują się dobrze, ani bezpiecznie jednak muszą zostać w miejscy, gdzie jest strasznie ale jednocześnie mają dach nad głową, jeść i gdzie spać. Z czasem w posiadłości zaczynają mieć miejsce coraz dziwniejsze i niepokojące sytuacje: mieszkańcy posiadłości są jacyś tacy bladzi, ktoś snuje się po korytarzach pozostawiając błotniste ślady, dzieci zaczynają nawiedzać koszmary u drzewo.... drzewo, które wrosło w mury domu stając się jego częścią. Robi się naprawdę niebezpiecznie.


Jonathan Auxier wykorzystał w swojej powieści wiele znanych i bardzo często wykorzystywanych motywów zaczerpniętych z baśni, mitów, legend jak również powieści z dreszczykiem emocji. Odległy wiktoriański klimat, stara tajemnicza i mroczna posiadłość z zaniedbanym ogrodem, jej dziwni właściciele z równie dziwną a także podejrzaną przeszłością, magiczne - przerażające drzewo, zagadkowa postać w cylindrze, która przechadza się po mieście niczym jakaś zjawa, dziwne odgłosy wydobywające się z mieszkania, koszmary senne, mroczna tajemnica do rozwiązania a jako wisienka na torcie rezolutna dziewczynka i jej młodszy braciszek.


Brzmi znajomo? A jakże! Wszystko to co już było upchane do jednego worka. Czy może wyjść z tego coś ciekawego?


Kanadyjski pisarz udowadnia, że tak - wszystko zależy od umiejętności ich wykorzystania, pomysłu a także poprowadzenia swojej opowieści. Autor ma dość lekkie pióro, potrafi umiejętnie budować napięcie, klimat tajemnicy, utrzymując je na dość dobrym poziomie jednocześnie dostosowując do wieku młodego odbiorcy. Jest miejsce na tajemnice, strach, mrok, zagadki a nawet kilka scen, które mogą zmrozić krew w żyłach... jednak jak wspomniałam na poziomie i uwadze, że to książka do dzieci a nie dorosłych. Zarówno dorośli jak i młodsi czytelnicy wiedzą, że to tylko opowieść - taka bujda na resorach (chociaż nie każde dziecko). Całość okrasza wiktoriański klimat rodem "Opowieści wigilijnej" Dickensa. Świat niczym z baśni i legend braci Grimm, taki na pograniczu jawy i sennych koszmarów. To wszystko trzyma w napięciu, przykuwa uwagę i utrzymuję ją od początku do samego końca, tym bardziej, że akcja nie zwalnia a z każdą kolejną stroną nabiera tempa a między wierszami skrywa się coraz więcej niedopowiedzeń, tajemnic oraz zagadek. Tutaj każdy rozdział może zaskoczyć. Ponadto autor porusza ważne tematy. Pokazuje, że w życiu nie ma nic za darmo - na wszystko musimy sobie zapracować jak również zapłacić: czasem jakąś drobnostką a innym razem czymś więcej... marzeniami, zdrowiem, szacunkiem, bezpieczeństwem bliskich, życiem...


„Nocny ogrodnik” mogłabym nazwać przygodowym horrorem dla starszych dzieci w stylu... "Gęsiej skórki"? Gdybam, bo tylko o niej słyszałam. Książka, która gwarantuje wiele emocji począwszy od tajemnicy, niepewności, dreszczu emocji, intrygi poprzez lekki strach, przerażenie ale i chwile spokoju oraz ukojenia, choć tych nie ma zbyt wiele. Jest więc klimat, są emocje, ciekawi bohaterowie w tym silne kobiece postacie, morał, przesłanie, dobra zabawa.... a wspomniany klimat utrzymuje się przez cały czas tworząc rewelacyjny scenariusz na film - zresztą już studio Disneya nabyło prawa do ekranizacji, więc tylko czekać na to aż ona się ukaże.


zdjęcie: https://www.facebook.com/wydawcadwukropek/

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon