top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Ośmioro kuzynów" Louisa May AlcottTytuł: Ośmioro kuzynów   
tytuł oryginału: Eight Cousins Or, The Aunt-Hill 
Autorka: Louisa May Alcott  
Tłumaczenie: Joanna Wadas 
Wydawca: Wydawnictwo Mg  
Data wydania: 2021-07-28  
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7779-724-2

Louisa May Alcott to jedna z najbardziej znanych klasycznych amerykańskich pisarek, która zasłynęła powieścią Małe kobietki. Ośmioro kuzynów rozpoczyna kolejny cykl jej książek, które niedawno ukazały się w przeuroczym, cieszącym oko wydaniu nakładem Wydawnictwa MG.


Główną bohaterką tej opowieści jest Rose Campbell, trzynastoletnia dziewczynka osierocona przez rodziców. Po ich śmierci znajduje schronienie na Ciocinym Wzgórzu, gdzie spokój i szczęście odnajduje w gronie tytułowego kuzynostwa.


Powieść ta w swojej narracji bardzo przypomina mi Małe kobietki. W głównej mierze autorka skupiła się na opisie dziecięcych harców i zabaw. Nawet śmierć rodziców Rose nie wniosła do fabuły zbytniego smutku czy nostalgii. Historia jest lekka, miejscami zabawna, nieco naiwna, ale przede wszystkim niezwykle ciepła. Podczas jej lektury odczuwa się swego rodzaju nostalgię za czasami dziecięcymi, które bezpowrotnie minęły.


Autorka w dużej mierze skupia się na relacjach łączących Rose i jej siedmiu kuzynów. Chłopcy niezwykle ciepło przyjęli w swoje szeregi dziewczynkę, a dzięki swoim odmiennym i różnorodnym charakterom nieco zaznajomili ją z innym spojrzeniem na świat. Początkowo Rose była bardzo dziecinna i nieświadoma. Chowana pod kloszem nie miała możliwości poznać pewnych bolączek, a śmierć jej rodziców niespecjalnie ten stan zmieniła. To dzięki relacjom z kuzynostwem dojrzała nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.


Znając już poprzednie powieści autorki byłam pewna, że i tutaj spotkam się z pewnego rodzaju moralizatorstwem i oczywiście się nie pomyliłam. Jednak zupełnie mi to nie przeszkadzało, starałam się już nie skupiać na tym elemencie tak mocno, jak czyniłam to kiedyś.


Dzięki lekturze Ośmiorga kuzynów miałam okazję przenieść się do czasów dziecięcych, spędzić czas czytając książkę niezwykle ciepłą, prostą, idealną by oderwać myśli od codziennego zabiegania i obowiązków.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page