top of page
  • mkcelinska

O czym dziś myślisz i co czujesz? - "Czujesz tak, jak myślisz" Paul Stallard


Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Ilość stron - 200
ISBN - 978-83-8202-120-2
Data obecnego wydania: 05.02.2021
Paul Stallard poprzedza zasadniczą część książki przedstawieniem podstaw teoretycznych, na których opiera się terapia poznawczo-behawioralna, oraz wskazówkami, jak należy korzystać z niniejszego zeszytu ćwiczeń. Następnie prezentuje atrakcyjne i tętniące życiem elementy programów terapii, przekazywane dzieciom i młodzieży na dostosowanym do ich rozwoju poziomie. Przedstawione rozwiązania były udoskonalane przez samego autora i wielokrotnie wypróbowywane podczas pracy klinicznej dotyczącej szerokiego zakresu problemów psychicznych.

Czujesz tak, jak myślisz dostarcza bogatego spektrum niezwykle atrakcyjnych i zapewniających możliwość elastycznego dopasowywania materiałów, które można wykorzystywać do organizowania i ułatwiania przebiegu sesji terapeutycznych.
W 2006 roku Paul Stallard wydał świetną książkę „Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą.” Kilka lat później pojawiło się jej nowe wydanie, dzięki Zysk i S-ka. Okładka zachęca bardziej niż ta poprzednia, ale najważniejsze kryje się w środku – treść, od której nie chce się oderwać.


Premiera książki zaplanowana jest na jutro (5.02.2021), więc dziś jest dobry dzień na przeczytanie recenzji. Autor zaczyna od podstaw teoretycznych, które pozwolą nam – rodzicom, nauczycielom czy dorosłym, którzy chcieliby zrozumieć bardziej siebie (z perspektywy wewnętrznego dziecka) – zaprzyjaźnić się z nurtem poznawczo-behawioralnym. Lektura ma aż 200 stron, gdzie znajdziemy nie tylko teorię, ale przede wszystkim zadania sprawdzające się w pracy z dziećmi i młodzieżą. W książce autorstwa Paula Stallarda znajdują się wypunktowane najważniejsze informacje, historie, które pozwolą zrozumieć dane zagadnienie, a także zadania, które utrwalą konkretne tematy czy przemyślenia, lub po prostu odbiór danej emocji przez nas. Najbardziej podoba mi się w tej książce możliwość wykonania zadań praktycznych, które skłaniają do zastanowienia się, dlaczego akurat teraz odczuwamy taką emocję oraz jak móc reagować na to w przyszłości w inny sposób, jednocześnie dbając o siebie. W książce są też grafiki, które w łatwy sposób nakierowują nasze skojarzenia z omawianymi tematami.


Paul Stallard w swojej książce daje nam metody, z których możemy korzystać – rozumienie i kontrolowanie uczuć, weryfikowanie zdarzeń z przeszłości, które wpływają na postrzeganie niektórych sytuacji. Autor pozwala nam też programować swoje myślenie i wyjść poza schemat – spróbujmy robić coś inaczej niż do tej pory i zobaczmy, jaki będzie tego efekt. Może wyjście poza strefę komfortu będzie dobrym rozwiązaniem?


Myślę, że książka „Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą.” przyda się także pedagogom szkolnym i wychowawcom do przeprowadzania fajnych lekcji o emocjach, które trafią do dzieci i młodzieży i sprawią, że rozumienie siebie będzie dla nich dużą ulgą.

Lekturę oceniam na 10/10, warta przeczytania i przerobienia.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page