top of page
  • emaleth89

Obława


Tytuł: Obława
Tytuł oryginału: Manhunt
Autor: Colin Sutton
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Data wydania: 2020-10-20
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-8202-060-1

Książka napisana przez emerytowanego Starszego Oficera Śledczego (ang. SIO) Colina Suttona,

to opisywana z pierwszej ręki historia ujęcia jedynego skazanego na podwójne dożywocie seryjnego zabójcy z Wielkiej Brytanii. Historią tą przez kilka lat żyła cała Anglia. Tożsamość przestępcy seksualnego i agresywnego mordercy, Leviego Bellfielda, została odkryta w wyniku skomplikowanego śledztwa z 2004 roku, które prowadził sam autor.


Mocną stroną książki jest na pewno realizm. Autor nie koloryzuje historii ujęcia Bellfielda, nie stara się nam lepiej „sprzedać” swojej opowieści. Opisuje dokładnie każdy aspekt pracy policyjnej, od zbierania dowodów, współpracy międzywydziałowej, wydawałoby się trywialnych problemów jak wielkość pomieszczenia na narady (na których pojawiała się coraz większa ilość zaangażowanych policjantów), aż wreszcie po proces udowadniania winy przed sądem.


Sutton pokazuje nam nie zawsze widoczną warstwę pracy śledczego. Wyszukiwanie 1500 jednakowych samochodów czy przekopywanie się przez billingi telefoniczne nie jest zbyt atrakcyjną pracą, jednak absolutnie konieczną, aby móc znaleźć chociaż jeden niewielki ślad, wskazujący na winę podejrzanego. Autor przytacza również przykłady działania mediów, zarówno pozytywne jak i negatywne. Aby przekonać osoby, które znały oskarżonego i których zeznania mogły pomóc w sprawie, policja zgłosiła się do telewizyjnego programu Crimewatch. Dało to spory oddźwięk. Niestety media potrafią również niszczyć efekty śledztwa. Sutton przytacza historię brytyjskiej bulwarówki, której dziennikarze za nic mieli wynik śledztwa, chcieli jedynie zwiększyć liczbę czytelników i o mały włos naraziliby całe śledztwo na niepowodzenie ujawniając jego szczegóły.


Interesującą postacią jest sam Bellfield, który konsekwentnie odmawiał przyznawania się do winy i jednocześnie czarował słuchaczy swoimi opowieściami. Potrafił tak zamotać rozmówcę, aby ten wyjawił mu co już wiadomo w jego sprawie. Ugiął się dopiero pod ciężarem zebranych dowodów.

„Obława” na pierwszy rzut oka wydaje się być mniej ciekawa niż opowieści o losach Teda Bundy’ego czy „Mindhunter” – książka o historii rozwoju kryminalistyki, która zrodziła się podczas wywiadów z seryjnymi zabójcami. Jednak pewnego rodzaju surowość tej opowieści sprawia, że czytelnik jest bliżej wydarzeń. Nie czujemy, że to zrobił „ktoś” „gdzieś”, to wszystko wydarzenia, które mogą mieć miejsce w naszej dzielnicy. Ten fakt dociera do czytelnika znacznie bardziej niż koloryzowane historie z pierwszych stron gazet. Należy również dodać, że książka jest napisana bardzo wprawnie, nie dłuży się, ale jednocześnie pozwala nam wgryźć się w szczegóły.


Polecam fanom kryminalistyki, ale również dobrych powieści obyczajowych.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page