top of page
  • Aleksandra.Wen

Oblicza kryzysuTytuł: Kryzysy

Tytuł oryginalny: Upheaval: Turning Points for Nations in Crisis Autor: Jared Diamond

Tłumacz: Tomasz Bieroń Data wydania: 2021-03-24 Liczba stron: 480 Wydawca: Zysk i S-ka ISBN: 9788382021745


Kryzysy – słowo królujące w nagłówkach artykułów. Zawsze przyciąga uwagę i interesuje, jeśli dotyczy innych, a jeśli nas – przeraża Zarówno ten prywatny, jak i w większej skali. Jared Diamond, amerykański biolog i historyk, postanowił połączyć te dwa zagadnienia i udowodnić, że w gruncie rzeczy kryzysy w obu tych sferach, prywatnej i publicznej, rządzą się poobnymi prawami.


Autor wziął o lupę sześć krajów z czterech kontynentów. Są to w większości państwa, z którymi czuje się osobiście związany. Ten dobór możemy uznać zarówno za minus – są to pojedyncze wyrywki, a nie całościowy obraz – jak i plus, autor pisze bowiem o tym, co sam dobrze zna i czym się interesuje. Diamond zadbał też o róznorodność. Nie pisze przecież tylko o krajach zachodu, ale i Chile, Indonezji i Australii (mam wrażenie, że ta ostatnia wciąż pozostaje na peryferiach naszej wiedzy). Zapewne ulegam stereotypom, ale widzę tu też spory ukłon w stronę amerykańskiego czytelnika, jako że pewnie szczegóły dotyczące niektórych krajów, np. Finlanii, wydają się powszechnie znane, a Diamond przytacza je niejako od podstaw. A pamiętajmy, że historia Finlandii nie jest w Polsce zbyt dobrze znana.


Punktem wyjścia dla Diamonda jest historia pożaru w amerykańskim klubie Cocoanut Grove, który pochłonął prawie 500 ofiar i uświadomił, że pomocy w takiej sytuacji wymagają nie tylko bezpośrednio pokrzywdzeni, ale i wszyscy, którzy byli świadkami traumatycznego zdarzenia lub w inny sposób mieli z nim styczność. Następnie analizuje poszczególne sytuacje krajów, w trzeciej części zaś zastanawia się na prognozami na przyszłość – dla Japonii, USA, a także globalnymi. Warto również wspomnieć, że książka została wydana w USA 2019 roku, autor dodał więc krótkie wprowadzenie nawiązujące do pandemii Covid-19.


Mimo trudnego tematu, „Kryzysy” napisane są przystępnym, prostym językiem. Autor wplata dużo wątków ze swojego życia, co sprawia, że lektura tej książki to nie tylko suche fakty, złożone analizy i skomplikowane prognozy (chociaż tych również nie brakuje). Oczywiście taki styl może niektórym czytelnikom nie odpowiadać, podobnie jak sama teza stawiana przez autora, myślę jednak, że jest to bardzo wartościowa pozycja, z którą tak czy inaczej warto się zapoznać. W końcu, niestety, nikt z nas nie ukryje się przed kryzysem – czy to osobistym, czy na większą skalę.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page