top of page
  • Katarzyna Horodecka

Odmienione życie Heli Pytlak czyli "Hela" Anny Samborskiej


Tytuł: Hela
Autor: Anna Samborska
Data wydania: 2020-07-22
Wydawca: Novae Res
ISBN: 978-83-8147-867-0

Ostatnio miałam okazję poznać Helę, Helę Pytlak i to dosłownie. Anna Samborska swoją książkę napisała tak, że czytelnik ma wrażenie jakby Hela sama, przy herbacie i w fotelu opowiadała mu swoją historię. A jest o czym opowiadać.

Helena Pytlak jest księgową po pięćdziesiątce, niezamężną i bezdzietną, która w wyniku kilku niefortunnych zdarzeń traci pracę, pozostając bez środków do życia. Nie zapłacone rachunki i wizja egzekucji, przyprawia główną bohaterkę o myśli samobójcze, wtedy przytrafia jej się okazja na odbicie się od finansowego dna. Dostaje propozycje wzięcia udziału w badaniach, a raczej w eksperymencie medycznym. Trafia to eleganckiego dworu, który służy Instytutowi i tam zaczyna się jej przygoda z medycyną eksperymentalną, Specjalna dieta, zakazy i nakazy, wszystko to ku chwale i dla dobra nauki. Propozycję wzięcia udziału w eksperymencie główna bohaterka dostaje od, jak dla niej, uroczego i wspaniałego doktora Lewandowskiego. Księgowa jest nim po prostu zauroczona i odlicza dni do kolejnych spotkań, wierzy w każde jego słowo i uważa, że jest to wspaniały młody człowiek, który poświęci wszystko dla swoich pacjentów, czyli też dla niej. W instytucie Hela poznaje Grażynę, swoją współlokatorkę, dziewczyna jest studentką i podjęcie się eksperymentu tłumaczy chęcią zarobku i spożytkowaniem tego czasu na pisanie pracy dyplomowej. Grażyna ma zaburzenia odżywiania i często denerwuje Helenę swoimi poglądami np. na temat wiary. Hela jako zapalona katoliczka ufa Bogu bezgranicznie i nie pozwala na jakiekolwiek słowa krytyki czy zwątpienia w wymiar boski. W instytucie traci poczucie czasu i bardzo ubolewa nad niemożnością uczestniczenia we mszy świętej. W momencie kiedy główna bohaterka godzi się wziąć udział w eksperymencie, zdecydowała, że jej życie nigdy nie będzie już takie samo, o czym przekonujemy się coraz bardziej zagłębiając się w lekturę.


Podczas czytania książki moje odczucia były takie, że ciekawie było by zobaczyć Helę na deskach teatru. Bardzo podoba mi się sposób w jaki książka jest napisana, tak jak wspomniałam na początku, wydaje się, że siedzimy w salonie z Helą popijając kawę lub herbatę, a Hela opowiada nam o swoich przygodach. Cała historia jest momentami tak komiczna, a sposób w jaki Hela przeżywa pewne sytuacje jako katoliczka i prawdziwa dama doprowadza do śmiechu. Zbieg okoliczności, następujących po sobie zdarzeń, spotykanych przez nią osób tworzą rewelacyjną opowieść. Bardzo lekka lektura, w sam raz na poprawienie humoru. Udany debiut literacki autorki, wywołujący uśmiech na twarzy.


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page