top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Ognisty medalion - Carla MonteroTytuł: Ognisty medalion

Autorka: Carla Montero

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis

Data wydania: 2023-03-07

Liczba stron: 542

Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis

ISBN: 9788381886147


Wielu czytelnikom nie trzeba przybliżać nazwiska Carla Montero, bowiem jej książki nie tylko w rodzimej Hiszpanii, ale również w innych krajach zyskały status bestsellera. W tym roku w Polsce została wydana jej kolejna powieść Ognisty medalion zapowiadana jako kontynuacja Szmaragdowej tablicy.


Życie Any znacznie zmieniło się od czasu znalezienia Astrologa. Rozstała się z mężem i wiedzie samotne życie, co przysparza trosk jej matce. Pewnego dnia, na jej drodze staje Martin Loshe, który proponuje Anie odnalezienie kolejnego artefaktu, a kobieta, wbrew rozsądkowi, wplątuje się w bardzo niebezpieczną grę ku rozpaczy jej najbliższych.

Równolegle ukazana została historia radzieckiej snajperki rozgrywająca się w trakcie II wojny światowej. Losy jej i napotkanych przez nią osób są ściśle powiązane z medalionem poszukiwanym przez Anę i jej zleceniodawców.


Ponad 500 stron tej powieści wypełnionych jest po brzegi wartką akcją, faktami historycznymi i mnogością bohaterów. Bardzo łatwo się pogubić, bo początkowo nie wiadomo kto jest kim, kto jest powiązany z jakim bractwem, kto stoi po czyjej stronie. Przez to niezwykle ciężko wgryźć się w fabułę. Fakt historyczny goni kolejny, jedna postać pojawia się tuż obok pięciu innych, trochę pomieszanie z poplątaniem. Dopiero po 100, a może nawet 200 stronach, zaczyna się to nieco uspokajać, autorka trzyma się głównej osi fabularnej przeplatanej retrospekcjami. Historia staje się logiczna i zrozumiała.


Książka ta mocno przywodzi mi na myśl przygody znanego archologa podróżnika. Główna bohaterka jest właśnie kimś na jego podobieństwo, Indianem Jonesem w spódnicy. Posiada niesamowitą wiedzę historyczną i odwagę zahaczającą momentami o brawurę. Niemniej momentami męczyły mnie nieco jej wywody dotyczące życia uczuciowego.


Ognisty medalion to historia, która sprawi frajdę czytelnikom lubującym się w powieściach historycznych ze znaczną ilością akcji w tle. Książka zabiera bowiem nie tylko w podróż do przeszłości lecz również obfituje w wyjazdy do różnych krajów, również poza Europą. Wiele wątków zostało domkniętych, sporo spraw ze Szmaragdowej tablicy zostało wyjaśnionych, więc pod tym względem, jako kontynuacja, książka z pewnością się sprawdziła.


53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page