top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Oko Horusa" – Jola CzemielTytuł: Oko Horusa
Autor: Jola Czemiel
Data wydania: 2020-11-16
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 440
ISBN: 9788382190274
Moja ocena: 8/10

Starożytny Egipt od zawsze poruszał moją wyobraźnię. Po dziś dzień uwielbiam zagłębiać się w jego historię, a przede wszystkim w mitologię, która dała początek wszystkiemu, co do tej pory znane. Nic, więc dziwnego, że zdecydowałam się na przeczytanie i zrecenzowanie Oka Horusa napisanego przez Jolę Czemiel (drugą sprawą jest przyciągająca uwagę okładka).


Jak wiadomo przypadki nie istnieją, więc gdy w ręce detektywa Benedicta Rutherforda trafia tajemniczy artefakt w kształcie oka, a zaraz później otrzymuje zaproszenie od swojego przyjaciela na otwarcie „Świątyni Miliona Lat” w Egipcie włącza mu szósty – detektywistyczny zmysł, który co najlepsze – nie zawodzi go. Dlaczego? Otóż stawka, o jaką rozegra się gra, której Rutherford stanie się naocznym świadkiem będzie toczyła się o coś, o czym ludzkość do tej pory mogła tylko marzyć – o nieśmiertelność.


Dopiero po fakcie okazało się, że Oko Horusa to nie pierwsza powieść o Rutherfordzie, jednak nie przeszkadza to w przeczytaniu tej książki. Króciutkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją bardzo szybko i z niewątpliwą przyjemnością, ponieważ czytelnik nie zostaje zarzucony niepotrzebną ilością informacji, które czasami wprowadzają zamęt. Sama akcja jest wartka – dzieje się dużo, szybko, ale nie na tyle żeby nie dać sobie rady z jej śledzeniem. Czytający poznają nie tylko punkt widzenia samego Rutherforda, ale również towarzyszących mu bohaterów, przez co można idealnie zobrazować sobie całą historię.


Na uwagę zasługuje również wprowadzenie do całej opowieści Hatszepsut. Retrospekcje z życia kobiety-faraon ukazują czytającym, jaką była ona kobietą i z czym musiała się zmierzyć żeby utrzymać swoje państwo w całości – pod swoimi rządami. Nie miała przed sobą łatwej drogi, ale sama również nie była osobą, która poddawała się przy pierwszej napotkanej przeszkodzie i chowała głowę w piasek. Możliwość poznania jej sprawiła, że tym chętniej zagłębiałam się w tę książkę.


Dzięki lekkiemu stylowi pisania autorki i jej rozległej wiedzy o Egipcie, odbiorcy zyskują niepowtarzalną okazję na to, by nie ruszając się z domu przeżyć naprawdę ciekawą przygodę będącą opowieścią o współczesnym Indianie Jonesie wychodzącym cało z każdej opresji. Ponadto Oko Horusa jest powieścią pełną tajemnic, napięcia trzymającego do ostatniej strony i dającemu się wyczuć na każdej ze stron klimatowi starożytności. Szczerze polecam.


#Kryminał #sensacja #thriller


Autor: Monika MikłaszewskaZa możliwość zrecenzowania powieści dziękujemy wydawnictwu
31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page