top of page
  • Natalia eS

OPOWIEŚĆ O NASZYM DOMUTytuł: OPOWIEŚĆ O NASZYM DOMU
Autor: ZOFIA SZYMANOWSKA
Data wydania: 2020
Liczba stron: 242
Wydawca: MG
ISBN: 978-837-7779-636-8


Opowieść o naszym domu to sentymentalna podróż w czasie. Cofamy się do czasów młodości naszych pradziadków. Przenosimy się na naddnieprzańską Ukrainę do Malowniczej Tymoszówki. Tymoszówka była majątkiem do którego pradziad Karola Szymanowskiego uciekł po powstaniu Kościuszkowskim. Feliks, Karol, Stanisława i Zofia spędzili tam miłe chwile beztroskiego dzieciństwa, a OPOWIEŚĆ O NASZYM DOMU Zofia Szymanowska zadedykowała ulubionemu bratu -Karolowi.


W Tymoszówce dzieci państwa Szymanowskich rozwijały się twórczo, i szlifowały talenty. Feliks został pianistą, Stanisława śpiewaczką operową, Zofia pisała wiersze, a Karol stał się naszą dumą narodową- światowej sławy kompozytorem.


Zofia Szymanowska w postaci książki uchwyciła swoje wspomnienia z dzieciństwa i relacje z bratem Karolem. W kilkunastu rozdziałam przybliża czytelnikom sylwetki członków swojej rodziny, służby, czy gości Tymoszówki.

Czytanie o czasach zdaje się tak zamierzchłych - aż lub tylko 100 lat sprawia że czas podczas podczas lektury się zatrzymuje. Majątek ziemski, służba nianie, stajenni i goście przybywający na całe lato. Jakież to odległe i niewyobrażalne teraz.


Tymoszówka dla Zofii Szymanowskiej jest jak Soplicowo, nawet jeśli człowiek wyjedzie, dorośnie, to w sercu ma tą nostalgię, tęsknotę do miejsca w którym zawsze wszystko było dobrze. I w takim klimacie utrzymana jest OPOWIEŚĆ. Czytając robi się człowiekowi miło i przejmie, a myśli same wędrują do szczęliwych wspomnień z dzieciństwa. Czas się. zatrzymuje, teraźniejszość odpływa, a ciepłe myśli otulają niczym pychoty kocyk w zimny, jesienny wieczór.


Napisana przyjemnym językiem, bogato opatrzona ilustracjami w pięknej zielonej okładce. Każdy wątek znajduje nie w osobny rozdziale przez co lad i harmonia panuje w OPOWIEŚCI do samego końca. Autorka poza wspomnieniami wydarzeń czy osób bliskich opisuje również swoje emocje i uczucia dzięki czemu łatwiej czytelnikowi popatrzeć na Tymoszówkę oczami Zofii Szymanowskiej.


Z jednej strony nostalgia ale z drugiej pozostaje refleksja nad podziałami społecznymi. Nad różnicami pomiędzy właścicielami majątków ziemskich oraz ich służbą. OPOWIEŚĆ O NASZYM DOMU jest ciekawa ze względu na różne aspekty, historyczne, społeczne oraz obyczajowe.


Świat się zmienia, już współcześni 40-latkowie z rozrzewnieniem wspominają dzieciństwo na blokowiskach - koziołki na trzepaku, grę w klasy, zrzucanie przez mamy z balkonu drobnych na orężadę. Zawsze magicznym momentem było wołanie mamy - tak by pół osiedla słyszało i ten magiczny instynkt- w oknie ukazywała się zawsze właściwa matka- chociaż kilkanaścioro dzieci wołało "mamo" w ciągu jednego popołudnia. Tylko zamiast Tymoszówki jest Praga, Bieżanów czy Jeżyce.


Polecam by zatrzymać czas i rozbudzić w sobie własną TYMOSZÓWKĘ.13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page