top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Ostatni" Maja Lunde

Zaktualizowano: 19 sty 2021


Tytuł: „Ostatni”
Autor: Maja Lunde
Tłumacz: Mateusz Topa
Data wydania: 13-01-2021
Liczba stron: 512
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308073483
Zdjęcie:https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5339/Ostatni---Maja-Lunde


"Ostatni" to trzecia po "Historii pszczół" a także "Błękicie" część klimatycznej tetralogii Mai Lunde. Fabuła rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych i dotyczy trzech rodzin.

Pierwsza historia rozgrywa się w Norwegii 2064 roku, gdzie Eva wraz z nastoletnią córką Isą opiekują się ostatnimi zwierzętami w parku, który ich rodzina niegdyś prowadziła od trzech pokoleń. Po katastroficznej suszy nastał czas niepokoju. Nie ma pieniędzy - teraz "walutą" jest towar, którymi wymieniają się ludzie nawzajem. Evie ciągle martwi się jak by tu zdobyć jedzenie dla córki i zwierzęta także jak zadbać o bezpieczeństwo - wszędzie grasują rabusie.

Mongolia 1992 roku. Młoda pani weterynarz Karin. Kobieta wraz z dorosłym system wyrusza do Parku Narodowego Chustajn aby sprowadzić z Europy do Mongolii niegdyś trzymane w niewoli konie Przewalskiego.

Sankt Petersburg 1881 roku. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła, który ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia. Od tej chwili mężczyzna marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie.


Te trzy wątki mimo iż dzielą bohaterowie, miejsca i setki lat, łączy gatunek konia Przewalskiego, jedynego przedstawiciela obecnie żyjących dzikich koni. Autorka umiejętnie powiązała informacje o gatunku na przestrzeni lat, wplatając je w niebanalną fabułę powieści. Wyraźnie czuć miłość nie tylko do tych zwierząt ale i całej przyrody. Nie śpieszy się z narracją - historia jest powolna, pełna nostalgii, refleksji, przemyśleń ale i faktów. Faktów, które przerażają bowiem ukazują, że wspomniany gatunek jest zagrożony tylko i wyłącznie z przyczyny człowieka. Lunde pokazuje człowieka, który każdego dnia zmierza ku samozagłady, ciągnąc za sobą inne gatunki. Stawia pytania odnośnie świata, przyrody, roli człowieka w tym świecie jak również całym ekosystemie. Zachęca by zastanowić się nad sobą, swoim postępowaniem i uświadomić jak ludzkość wiele zabiera. To także trudne relacje między ludzkie, emocje, uczucia - to na nich w dużej mierze skupia się autorka. Jak również próba okazania hołdu naturze - szacunku, który jej się należy. Pokazaniu jak człowiek jest zależny od natury a natura od człowieka - razem tworzymy jedność, całość. Życie zatacza krąg. Ludzie kłamią, oszukują i niszczą ale i też potrafią kochać oraz szanować i to tę drogę powinniśmy wybrać aby uniknąć samozagłady i zagłady całego świata.


"Ostatni" nie jest łatwą książka. Powolny, melancholijny, przeważane przygnębiający klimat nie każdemu przypadnie do gustu. Taka która zachęca do zastanowienia się nad swoim postępowaniem, priorytetami, rolą we świecie i rodzinie. To nie tylko historia o zagładzie, przykra wizja świata ale także historia o skomplikowanych relacjach międzyludzkich (miłość, nienawiść, macierzyństwo), które są nieodłączną częścią naszego życia. To także bezsilność, nieudolność, smutek, trudna miłość, bliskość - wszystko co jest takie ludzkie i prawdziwe. Nie jest to łatwa powieść tylko taka, którą czyta się dniami, być może tygodniami. Taka która może wprowadzić w stan melancholii, przygnębienia, poczucia winy ale i która daje nadzieję w to, że wszystko w naszych rękach - jeszcze jest czas na zmiany, które mogą uratować zarówno świat jak i nas samych.


#wydawnictwoliterackie #zagładaświata #literaturapiekna

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page