top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

"Pamiętniki Wisienki", czyli najlepsze komiksy Konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

Tytuł: Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo / Księga Hektora / Ostatni z pięciu skarbów / Bogini bez oblicza
Autor: Joris Chamblain, 
Ilustracje: Aurélie Neyret
Tłumaczenie Marek Puszczewicz
 Cykl: Pamiętniki Wisienki (tom 1)    
Wydawnictwo: Egmont Polska
ISBN 9788328197596 / 9788328197602 / 9788328197619 / 9788328197626
Stron: każdy po 80
Okładki: twarde


"Pamiętniki Wisienki" to francuska seria komiksów Joris Chamblain z ilustracjami Aurélie Neyret w Polsce wydawana [rzez Egmont. Fabuła wydanych do tej pory czterech tomów opisuje przygody tytułowej Wisienki, która kocha czytać i obserwować ludzi a w przyszłości pragnie zostać pisarką. Mama wspiera córkę w realizacji tego marzenia i pewnego dnia daje jej pamiętnik w którym ta zapisuje swoje spostrzeżenia odnośnie ludzi. W pierwszym tomie "Skamieniałe zoo" w tracie takich obserwacji zauważa tajemniczego staruszka z farbami, którego nazywają Pan Tajemnica. W drugim tomie "Księga Hektora" staruszkę która w każdy wtorek wybiera się do biblioteki oddając i wypożyczając tę samą książkę, trzecim "Ostatni z pięciu skarbów" razem z przyjaciółkami poznaje introligatorkę - Sandrę, która wydaje się mieć problemy z pamięcią a do tego bardzo nie lubi Świąt Bożego Narodzenia, natomiast "Bogini bez oblicza" zgłębia zagadkę tajemniczego portretu tytułowej bogini, który dziewczynka znalazła w trakcie rozwiązywania zagadek w Dworze Stu Tajemnic.


Każda część komiksu to kolejna przygoda Wisienki - zagadka, tajemnica i sprawa do rozwiązania. Dziewczynka będąc ciekawą świata niemal na siłę wypatruje kolejnych śledztw i spraw, którymi mogłaby się zająć, nie jednokrotnie oszukując i krzywdząc bliskie jej osoby. Na samym początku nie zauważa, że jej postępowanie i ślepa pogoń za marzeniami oraz przygodami rani ludzi z jej otoczenia, jednak kolejne wydarzenia sprawiają, że w końcu potrafi dostrzec swój błąd i z każdej sprawy wyciągnąć naukę a także cenną lekcję życia.


Fabuła komiksów nie jest skomplikowana - wyraźnie widać, że są to komiksy skierowane do młodszego czytelnika. Jednak nie oznacza to, że jest nudno. W każdym tomie nie zabraknie tajemnic, zagadek, zbiegów okoliczności i zaskoczeń - wiadomo, że ze względu na wiek młodego odbiorcy jak i specyfikę gatunku, dla dorosłego nie okażą się wielkie ale to nie jest jednoznaczne z faktem, że i starszym całość nie może się spodobać.


Jest lekko, przyjemnie, nieskomplikowanie ale i nie nudno a każdy tom roztacza wokół siebie przyjemne ciepło. Głównym wątkiem są tutaj przygody, zagadki i tajemnice, przeplatane przyjaźnią, rodzinną więzią a także cennymi wartościami i lekcjami z życia. O przyjaźni, rodzinie, marzeniach - tym, że warto marzyć i dążyć do ich spełnienia. Błędach, które popełniamy, jak łatwo skrzywdzić człowieka. Bolesnej przeszłości i tym jak wpływa na człowieka a także jego przyszłość - tym jak czasem trudno zapomnieć i przebaczyć. Zrozumieć i uszanować. Wszystko

w formie jest detektywistycznej zagadki okraszane pięknym wydaniem i ciepłymi - dziewczęcym ilustracjami. To wszystko może zainteresować i spodobać się nie tylko dziecku ale również ich mamom.


Seria "Pamiętniki Wisienki" w 2014 roku zdobyła Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angouleme, natomiast w Polsce decyzją Kapituły organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka konkursu Świat Przyjazny Dziecku, jedną z nagród głównych.

Polecamy.


#komiks #dladzieci
20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page