top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Perswazje - Jane Austen

tytuł: Perswazje


tytuł oryginału: Persuasion


autor: Jane Austen


tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska


data wydania: 2022-08-24


wydawca: Wydawnictwo MG


liczba stron: 288


ISBN: 9788377797525
Perswazje to jedna z najbardziej popularnych powieści pióra Jane Austen. Książka wielokrotnie została zekranizowana, ostatnio nawet w dość nietuzinkowej wersji z Dakotą Johnson w roli głównej, wersji, która zmiażdżona została przez krytyków. Mimo to, na fali popularności filmu, książka przeżywa swoją kolejną młodość na rynku wydawniczym i została wydana ponownie między innymi przez wydawnictwo MG w pięknej, klasycznej serii.


Główną bohaterką książki jest Anne Elliot, kobieta piękna i inteligentna. Swoją urodą i zachowaniem wzbudza spore zainteresowanie płci przeciwnej i dość szybko znajduje miłość, która wskutek perswazji przyjaciółki jej domu na dziewczynę i jej ojca zostaje odrzucona. Anne na długie lata pozostaje samotna i ma zranione serce. Na domiar złego, wskutek zbyt rozrzutnego życia jej ojca, Elliotwiie muszą wydzierżawić swoją posiadłość i przenieść się do Balm, a jedną z nowych najemczyń ma stać się siostra kapitana Wentwortha, dawnej miłości Anne. Para stara się siebie unikać, ale w końcu dochodzi do nieuchronnego spotkania.


Muszę przyznać, że Perswazje to bardzo zgrabna powieść z kilkoma zwrotami akcji. Utrzymana została w lekkim klimacie, bardzo podobnym do tego w "Rozważnej i romantycznej". Nie brak jednak w książce zwrotów akcji i momentów dramatycznych.


Całość zbudowana jest przede wszystkim na dialogu i opisie niespiesznego życia wyższych sfer. Jednego dnia nasi bohaterowie wybierają się na spacer, drugiego na proszony obiad, trzeciego zaś na bankiet. Wiele animozji wynika z prowadzonych dialogów, bowiem nie stronią od głośnego wyrażania swojego zdania i plotek. Jak to w dobrym towarzystwie bywa od razu pojawiają się aluzje do zamążpójścia, pary są ze sobą kojarzone czasami na przekór ich upodobaniom.


Bohaterowie są niezwykle od siebie różni. Austen stworzyła niebanalnych członków rodzin. Chociażby w domu Anny jest ona jedyną rozważną osobą. Wśród jej towarzystwa doszukać można się ludzi zrównoważonych, twardo stąpających po ziemi, ale także trzpiotki i ludzi nie myślących o skutkach swoich działań.


W powieści tej mniej jest humoru niż w innych książkach Austen. Możliwe, że wpływ na taki stan rzeczy miał fakt, że autorka była już dojrzałą kobietą, gdy tworzyła tę historię, została ona bowiem ostatnią w jej dorobku. Nic więc dziwnego, że orzeczono ją najdorzalszą książką w jej karierze i pewnym przełomem w narracji romansu, bowiem poniekąd mamy do czynienia z formatem powieści psychologicznej. Chociażby z tego względu warto po Perswazje siegnąć.


[Reklama. Barter - Wydawnictwo MG]


46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page