top of page
 • Zdjęcie autoraErvi

"Pieśni Zaginionego Kontynentu” Przemysław Hytros


 Tytuł: Pieśni zaginionego kontynentu 
 Autor: Hytroś Przemysław 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwukropek 
Język wydania: polski J
Liczba stron: 248 
 Data premiery: 
Indeks: 3636421


"Pieśni Zaginionego Kontynentu” Przemysława Hytrosia to baśniowa propozycja wydawnictwa Dwukropek, której narratorem jest Wędrowiec przybywający i przemierzający tajemniczy Zaginiony Kontynent - przywiezione stamtąd historie spisać w postaci dwunastu pieśni, będących po prostu baśniami.

Podróżnik w trakcie swej wyprawy spotyka ludzi o odmiennych charakterach i profesjach jak królowie, księżniczki, chłopi, leśni ludzie ale też elfy, smoki, czy gobliny. Dostrzega ich bogactwo oraz przepych jak również biedę i nieszczęścia. Poznaje mieszkańców prawych, uczciwych oraz oszustów, krętaczy ale i typy "spod ciemnej gwiazdy".


Zasłyszane opowieści, to nic innego jak baśnie osadzone w świecie, który z jednej strony wyróżnia się świeżością, natomiast z drugiej charakteryzuje się znanym motywami, klimatem, będącym mieszanką przygody z magią, tajemnicą, ciepłem oraz urokiem. Takie połączenie sprawia, że czytelnik najprawdopodobniej nie poczuje znużenia.


Każda z z "pieśni" mimo iż opiera się na klasycznym motywie baśni, jest na swój sposób oryginalna. Raz Podróżnik musi zatroszczyć się o usychające drzewo, innym razem po kontakcie z motylami przestaje dostrzegać kolory co może skończyć śmiercią, walczy ze smokami, spotyka trolle, wielkie pająki i gobliny... przygód jest wiele a każda z nich zupełnie inna.


Z każdej przygody bohater stara się wynieść inną lekcję jak wartości o przyjaźni, rodzinie, odwadze, udzielaniu pomocy, wartości pieniądza, przeznaczeniu, dokonywaniu wyborów i wielu innych. Ponadto opowieści zrywają z obecną w popkulturze sylwetką biednej, niezaradnej i "głupiutkiej" księżniczki, bądź kobiety, która potrzebuje "księcia na białym koniu". Stara się udowodnić, że w życiu nie ma znaczenia kolor skóry, rasa, płeć, czy status społeczny - liczy się wnętrze i to co człowiek może ofiarować innym i co daje. Tutaj bohaterowie są równi sobie a kobieta potrafi ocalić mężczyznę z opresji. Co więcej nie każde zakończenie kończy się "happy and'em


W baśniach Hyrtosia nie ma jednoznacznego podziału na dobro i zło. Każdy jest sobie równy, ludzie błądzą i krzywdzą mimo iż nie są określeni jako "źli" a mroczne bestie np. smoki są niezaradne i cierpią na samotność - każda z opowieści dotyczy jakieś sfery życia i porusza życiowe-ludzie tematy oraz problemy - liczy się człowiek, jego wnętrze i jego historia.... a przy okazji lekcja i czysta przygoda.


" Pieśni Zaginionego Kontynentu"to zbiór dość, napisanych prostym i nieskomplikowanym językiem baśni, które zauroczą nie jednego czytelnika. Na swój sposób magiczne ale i mądrę bo z przesłaniem. Polecam :)

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page