top of page
  • Mary Bycowsky

„Pilny na tropie. Gwiazda Północy” Adam MichejdaTytuł: Pilny na tropie. Gwiazda Północy
Autor: Adam Michejda
Data wydania: 2020-11-18
Liczba stron: 240
Wydawca: Oficyna 4eM
ISBN: 9788366242470

„Gwiazda Północy” to trzecie już spotkanie z ekipą Pilnego. W najnowszej książce Adam Michejda przenosi nas nad Bałtyk, pod błahym pozornie pretekstem, by zafundować nam kolejne śledztwo dziennikarza i jego podopiecznych.

Wszystko zaczęło się dość niewinnie. Od sprzeczki o najdalej wysunięty na północ punkt Polski. Max i Tymek postanowili sie o to założyć, a lubiący przygody ojciec zdecydował, że w długi, czerwcowy weekend pojadą nad rodzime morze i na miejscu ustalą kto ma rację. Dołącza do nich kuzynka Kamila, która odegra ważną rolę w przygodzie.

Pierwiastek żeński w książkach dla młodzieży zawsze traktuję na plus, bo czy tylko chłopcy mogą rozwikływać tajemnice historii? - oczywiście, że nie. Cieszy też, że wreszcie mieliśmy okazję poznać żonę Pilnego, Kasię. Choć ciagle dyskretnie, w tle, w trzecim tomie jednak się pojawiła.

Niby spokojne mini wakacje, jednak już na początku w niewyjaśnionych okolicznościach ginie latarnik, który związany był ze znalezieniem podwodnego skarbu - na pozór bez większej wartości - ułamanej szpady, kilku monet i dziennika pokładowego, prowadzonego po francusku. Jak się jednak okazuje... znajdą się i miłośnicy takich dóbr.

Gdzie tym razem ślady zaciągną Pilnego i dzieciaki? Nawet pod wodę, na wodę - jacht, o plażach, tawernach i innych turystycznych miejscach nie wspominając. Oczywiście dziennikarz ma wszędzie znajomych. Którzy z radością wspierają go pomocą. Cała ekipa zaś ma dar zjednywania sobie nowych przyjaciół swoją sympatią, wiec i premierowych bohaterów nie zabraknie.

Autor pod pretekstem luźnej przygodówki przemyca wiadomości historyczne. W przypadku „Gwiazdy Północy” będą to lata napoleońskie, oraz spora dawka wiedzy... o żeglarstwie. Fakty podane pod przykrywką tajemnej zagadki z przeszłości wchłaniają si w mózg samoistnie, zapewne młodemu odbiorcy jeszcze sprawniej.

Michejda konsekwentnie utrzymuje w swoich książkach „zwierzęce” czarne charaktery. W najnowszej jest nim „Sęp” i pomagające mu „hieny”. Ponownie także przygody bohaterów przeplatane są dziennikiem, który Kamila po trochu tłumaczy na język polski (w „Skarbie Getta” był to notatnik dziadka Dawida).

Dodam jeszcze, że trzeci tom tropiącego Pilnego jest chyba najbardziej kryminalny. Pierwszy raz złoczyńca jest tak blisko ekipy i wyraźnie jej zagraża. To lekkie wyjście z czytelniczej strefy komfortu, w której nie musimy się martwić, że „nic się nikomu nie stanie” i „wszystko będzie dobrze”.

Kluczem do sukcesu tej serii powieści młodzieżowych jest ich klimat. Tym razem aż pachnie rybą ze smażalni, czy morską bryzą. Aż przypomniałam sobie dziecięce wakacje z rodzicami nad Bałtykiem.

Każda z trzech książek ma wciągającą czytelnika atmosferę, która z lekkim przymróżeniem oka pozwala bawić się nawet dorosłemu odbiorcy. I choć dla starszych czytaczy jest trochę naiwnie i prostolinijnie, to taka książka na odpoczynek od bardziej wymagających dzieł wydaje się idealna. Choćby po to, aby powspominać. A dla młodzieży, czy nawet dzieci (mile widziane współuczestnictwo rodzica) może stanowić świetną zabawę. Oby pojawił sie kolejny tom!


Zrecenzowała: Maria Piękoś

53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page