top of page
  • emaleth89

Po co nam oceany?


Tytuł: Po co nam oceany?

Autor: Hubert Reeves, David Vandermeulen, Daniel Casanave

Data wydania: 2022-05-25

Wydawca: Debit

ISBN: 978-83-8057-594-3


Wydawnictwo Debit wydaje właśnie cykl ekokomiksów, które w interesujący i przystępny sposób wyjaśniają zagadnienia przyrody i ekologii. Drugim tomem jest komiks „Po co nam oceany?” (pozostałe to „Po co nam lasy?” oraz „Po co nam bioróżnorodność?”). Są one ekologiczne nie tylko ze względu na poruszaną tematykę, ale również dlatego, że zostały wydrukowane na papierze pochodzącym z odpowiedzialnych źródeł oraz przy użyciu ekologicznych farb.


Komiks obrazuje jak potężną siłą w naturze są morza i oceany oraz jak ogromny wpływ mają na całe życie na naszej planecie. Od regulacji klimatu aż po wytwarzanie tlenu oraz pokarmu dla wszystkich żyjących stworzeń, wody na Ziemi kształtują każdą sferę naszego bytu. Jednocześnie ten ważny ekosystem jest jednym z najsłabiej poznanych środowisk na kuli ziemskiej – w dalszym ciągu morskie głębiny są miejscem, gdzie cały czas dochodzi do odkrywania nowych gatunków roślin i zwierząt oraz nowych zjawisk przyrodniczych.


Autorzy bez zbędnego nudzenia, ale też nie infantylizując ważnych zagadnień wyjaśniają, dlaczego woda w oceanie jest słona a w jeziorze słodka, jak działają wiatry i prądy morskie, czemu właściwie kostka lodu nie tonie a topniejący lód, który pływa po oceanie nie będzie bezpośrednią przyczyną podniesienia się poziomu wody.


Książka jest przeznaczona dla dzieci od 7 roku życia, ale osobiście uważam, że najbardziej przyda się tym, którzy zetknęli się już z lekcjami geografii lub przyrody, czyli takim w wieku 10-11 lat. Nie przeczę, że sama zrobiłam sobie solidną powtórkę wiadomości przyrodniczych i naprawdę polecam ten komiks nie tylko dzieciom – my, dorośli, często nie pamiętamy wiadomości z tego zakresu a przecież chcemy być równymi partnerami do rozmowy dla naszych pociech. Warto też uświadomić sobie (oraz kolejnym pokoleniom), że woda to najważniejszy zasób jaki posiadamy a nasze codzienne działania mają ogromny wpływ na jej obieg i wykorzystanie.


Gdybym w podstawówce trafiła na podobny komiks na pewno szybciej i efektywniej przyswoiłabym informacje o zjawiskach zachodzących w morzach i oceanach, niż ucząc się na lekcjach z podręcznika. Jest on zarówno interesujący w treści jak i w formie. Polecam więc szczerze i tym, którzy się uczą w szkole i tym, którzy chcą sobie przypomnieć / dowiedzieć się więcej o wodzie, która tworzy i kształtuje nasze życie.

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page