top of page
  • mkcelinska

Podejrzana - Brianna Labuskes


Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna
Cykl: Dr. Gretchen White (tom 1)
Tytuł oryginału: A Familiar Sight
Data wydania: 2022-03-23
Liczba stron: 432
ISBN: 9788367022859

Psycholog i kryminolog dr Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw z użyciem przemocy. Pomogła detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu rozwiązać tyle ważnych spraw, że jej własna historia jest często pomijana milczeniem: Gretchen to osoba ze zdiagnozowaną socjopatią, w przeszłości podejrzewana o zabicie własnej ciotki. Shaughnessy uważa, że morderstwo uszło Gretchen na sucho.
Nowa, głośna sprawa, która ląduje na biurku Shaughnessy'ego, wydaje się jednocześnie otwarta i zamknięta. Bezduszna nastolatka Viola Kent zostaje oskarżona o zabicie swojej matki. Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak Gretchen być może dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi – siebie.
Jeśli Viola jest kozłem ofiarnym, to kto naprawdę zabił? I co ukrywa? Aby odkryć prawdę, Gretchen musi wkroczyć w czeluść nie tylko mroczną i bezlitosną, ale i przerażająco znajomą.
„Świetna fabuła i niezapomniane postacie stanowią o sukcesie tej książki. Labuskes jest na fali." Publishers Weekly
„Podejrzana ma wszystko, czego pragnę w thrillerze: intrygującą główną bohaterkę, niespodziewane zwroty akcji i zapierające dech zakończenie, które doskonale współgra z przerażającym i fascynującym klimatem, który Labuskes wprowadza w całej powieści. To książka, którą czyta się jednym tchem.” Jess Lourey, autorka bestsellerów Amazona


Czytając książkę „Podejrzana” w pewnej chwili pomyślałam sobie, że szkoda, że to nie jest żadna seria, bo z przyjemnością przeczytałabym kolejną część przygód ekscentrycznej bohaterki Dr. Gretchen White. Gdy zajrzałam w Internet okazało się, że to faktycznie tom 1! Więc jest szansa na kolejne powieści, które z przyjemnością przeczytam. Mam nadzieję, że będą z równie dobrą okładką ;)


Dr. Gretchen White to główna bohaterka – psycholog i kryminolog. A przy tym socjopatka. Zostaje ona zaangażowana w sprawę morderstwa dzięki znajomości z jednym z policjantów/detektywów (Patrickowi Shaughuessy'emu), który chętnie powołuje White na konsultantkę – wie, że pomimo swoich deficytów, Gretchen jak zwykle stanie na wysokości zadania.


Viola Kent, trzynastoletnia dziewczyna, przyznaje się do zamordowania własnej matki. I choć niektórzy policjanci są szczęśliwi, że sprawę można szybko zamknąć, to osoby prowadzące śledztwo mają ciągle wątpliwości, że coś tutaj poszło za łatwo. Dlatego też do udziału w śledztwie zostaje zaproszona dr White, która ma za zadanie wyciągnąć prawdę z nastolatki. Choć Viola przyznała się do morderstwa to Gretchen wie, że dziewczyna kłamie. Kto więc naprawdę zabił?


Historia mocno mnie wciągnęła, kilkukrotnie zmieniałam swoje typy co do mordercy. Kryminał czytało się przyjemnie, a mnogość bohaterów wcale mi nie przeszkadzała. Cofaliśmy się też w przeszłość, by odkryć powiązania męża zamordowanej i jego znajomości sprzed lat, które mogły mieć wpływ na aktualne wydarzenia. Bohaterowie są ciekawie opisani, każdy z nich ma „swoje za uszami”. Nawet Lena, przyjaciółka Gretchen, z zawodu prawniczka, która pożegnała się z życiem zabierając do grobu sporo sekretów, mających wpływ na rozwiązanie całej historii.


Moja ocena: 10/10

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page