top of page
  • Katarzyna Horodecka

Podróż do równoległej rzeczywistości, czyli Stephen King "Baśniowa opowieść".

Tytuł: Baśniowa opowieść.
Tytuł oryginalny: Fairy Tale.
Autor: Stephen King
Wydawca: Albatros
Data wydania: 07.09.2022
ISBN: 978-83-6733-818-9

Mnie, jak i pewnie większości z Was słysząc Stephen King, pierwszym skojarzeniem przychodzącym do głowy jest: horror. I nie wątpliwie jest to dobre skojarzenie, jako że King jest niekwestionowanym królem tego gatunku. Jednak jego najnowsza książka to fantastyka. Baśniowa opowieść jest to moje bardzo udane spotkanie z Autorem. Chociaż na pierwszy rzut oka może ona przyprawić o zawrót głowy, ponieważ liczy 700 stron, jednak jak, mam nadzieję, sami się przekonacie, spokojnie mogłaby mieć ich więcej. Historia jest tak porywająca, że nie wiadomo kiedy przewracamy kolejną setkę stron.


Głównym bohaterem jest Charlie, chłopak, który bardzo szybko musiał dojrzeć, ponieważ zmusiła go do tego sytuacja rodzinna. Tragiczna śmierć matki, ojciec alkoholik, to zdecydowanie zbyt dużo jak na nastolatka. Przez przypadek poznaje Pana Bowditcha, który przez lokalną społeczność jest uznawany za dziwaka, a jego pies za groźnego. Przez swoje dobre serce Charlie zyskuje przychylność staruszka, a dzięki temu zostaje powiernikiem tajemnicy, a raczej brzemienia. Ma możliwość poznania drugiego świata, tajemniczego i fantastycznego , gdzie dzieją się niesamowite rzeczy, ale który także kryje mroczne tajemnice. Wraz z Charliem z amerykańskiego przedmieścia przenosimy się do innego świata, zastanawiając się, który z nich jest prawdziwy? Ten "nasz" czy ten, po drugiej stronie?


Na jesienne wieczory otrzymujemy od Kinga ciepłą przygodową powieść. Opis rozwoju relacji głównego bohatera z staruszkiem napełniło mnie wzruszeniem. To jakim zainteresowaniem i bezinteresowną pomocą Charlie obdarza Pana Bowditcha i jego psa jest naprawdę urocze. Fantastyczna część ukazuje nam tajemnicze przejścia czy owady wielkości zwierząt domowych. Jak w każdej baśni, także i w tej opowieści nie brakuje walki dobra i zła. W "innym" świecie dzieją się straszne rzeczy, a jedynym ratunkiem wydaje się być Charlie. Mamy tutaj uwiezioną klątwą księżniczkę, a nawet gadającego konia. Nie brakuje także znanych nam z dzieciństwa bajek i nawiązań do nich. King nie oszczędza w opisach miejsc i postaci, dzięki czemu czujemy się jakbyśmy razem z głównym bohaterem skradali się po baśniowym królestwie i razem z nim brali udział w tej fascynującej przygodzie. Dla czytelników, którzy są przyzwyczajeni do mocnych wrażeń i strasznych historii od Kinga, książka może okazać się nie wystarczająca. Dla mnie jest to zdecydowanie powrót do nastoletnich lat czy dzieciństwa. Kto z nas nie chciał kiedyś trafić do zaczarowanej krainy pełnej niezwykłych i niesamowitych przedmiotów i zdarzeń. Dzięki "Baśniowej opowieści" możemy przenieść się w czasie i choć trochę wrócić do dziecięcych, bajkowych marzeń.41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page