top of page
  • emaleth89

Podręcznik zarządzania projektami


Tytuł: Podręcznik zarządzania projektami. Jak rozpoczynać, prowadzić i nadzorować udane projekty.

Autor: Antonio Nieto-Rodriguez

Data wydania: 2022-10-11

Wydawca: Rebis

ISBN: 978-83-8188-597-3


Współczesną korporacją rządzą projekty. Firmy, które jeszcze tego nie zrozumiały, zapewne są na ostatniej prostej do upadku. Przez wiele lat produkcji na całym świecie przyświecała naczelna idea zwiększania wydajności. Jednak kilkanaście lat temu nastąpił wyraźny zastój – tradycyjne metody zostały wyczerpane. Żyjemy w świecie, którego motorem jest zmiana, a w takich warunkach nic nie pozwala się rozwijać przedsiębiorstwu lepiej niż projekt.


Jak opisuje sam autor: „Projekty są ograniczone czasowo, mają początek i koniec. Wymagają inwestycji, kapitału, zasobów i ludzi. Składają się z cyklu działań ujętych w planie opracowanym tak, by doprowadzić do rezultatu, który w ostatecznym rozrachunku przyniesie wartość, korzyści lub w inny sposób wywrze wpływy.”[1] W książce opisany jest uniwersalny model, który ma pomóc nam osiągnąć sukces w prowadzeniu projektów niezależnie od dziedziny, jaką obejmuje.


Antonio Nieto-Rodriguez pokazuje krok po kroku jakie role występują w projekcie i na jakich zadaniach powinny się skupić poszczególne osoby; jak zbudować efektywny zespół projektowy; jak zarządzać portfelem projektów w firmie – które kontynuować, a które należy przerwać; jak projektem reagować na zmiany i zarządzać kryzysem. A wszystko to nie tylko pusta teoria – autor jest znanym i uznanym ekspertem, ale przede wszystkim praktykiem zarządzania projektami. W książce opisuje zarówno pozytywne jak i negatywne przykłady bazując na swoim doświadczeniu, ale również pokazując dobre projekty z całego świata: wprowadzenie euro, wprowadzenie na rynek nowego Boeinga, itp.


Autor kładzie nacisk na kilka elementów, których wiele firm obecnie jeszcze nie rozumie. Przede wszystkim liczy się jakość projektów a nie ich ilość. Po drugie nie jest porażką zamknięcie projektu, jeżeli widzimy, że nie podąża on w dobrym kierunku, porażką byłoby przeznaczanie zasobów na jego kontynuację. Musimy być przygotowani na opór – nie wszyscy są entuzjastami zmian (zmiana zastanego status quo zawsze jest wyzwaniem). Delegowanie pracowników do projektów, które traktują jako dodatkową pracę jest błędem – aby odniósł on sukces muszą znaleźć się ludzie, dla których pierwszym i najważniejszym zadaniem jest właśnie projekt.


Ta książka to pewna forma wydestylowanej wiedzy - autor podkreśla najważniejsze narzędzia, idee, role i metody, aby skutecznie prowadzić i nadzorować projekty. Jest to na pewno fantastyczne wprowadzenia do metodyki zarządzania projektami, napisane w sposób przystępny i ciekawy, co wcale nie jest łatwe zważywszy na temat. W związku z tym, że żyjemy w nieustannie zmieniającym się świecie, jest to lektura obowiązkowa praktycznie dla każdego. Serdecznie zachęcam do przeczytania.


[1] Podręcznik zarządzania projektami, Nieto-Rodriguez A., Poznań 2022, s. 12-13.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page