top of page
  • Natalia eS

PORACHUNKI OSOBISTE

Zaktualizowano: 27 wrz 2020Tytuł: Porachunki osobiste Autor: Leopold Tyrmand Data wydania: 2020 Liczba stron: 245 Wydawca: MG ISBN: 978-83-7779-632-0


Leopold Tyrmand- Legenda.

Chociaż sam od 35 lat nie żyje, jego twórczość nie pozwala o nim zapomnieć. Pozostawił po sobie prozę np. kryminał "Zły" czy "Siedem dalekich rejsów". Mamy listy wymieniane ze Sławomirem Mrożkiem, dziennik oraz publicystykę jak np. "Porachunki osobiste". Tyrmand. Leopold Tyrmand pochodzący z asymilowanej rodziny żydowskiej, polak , propagator jazzu, emigrant. Błyskotliwy, przenikliwy, człowiek legenda.


Porachunki osobiste to zbiór publicystyki, to porachunki Autora zarówno z komunizmem jak i ludźmi w komunizmie. żyjącymi. Porachunki składają się z wielu rozdziałów np. "Hłasko", "Tu w Ameryce", czy "Czego chcą Polacy?"

"Może byłem pomyłką w historii, może się spóźniłem i wygłupiłem, zgoda, ale próba postępowania zgodnie własnym sumieniem jest zawsze probierzem uczciwości".

Jak pisze Tyrmand? Lekko i krótko, nawet jak temat jest trudny czy przykry. Po śmierci Hłaski niby się prześlizguje, a. w rzeczywistości cierpienie krzyczy. Gdy zmarł wschodnioeuropejski James Dean żałoba rozlała się po niejednej duszy. Proste diagnozy, celne spostrzeżenia. We współczesnym świecie gdzie informacja i słowa wypełniają każdą przestrzeń nie niosąc za sobą treści, twórczość Tyrmanda staje się świeżą, odkrywcza wręcz nowatorska.

W rozdziale "Czego chcą Polacy?" gładko przechodzi prze solidarność do kościoła Katolickiego w Polsce, oddając zasługi Adamowi Sapiesze.

"Gdyby tylko Amerykanie wiedzieli, jak desperacko ludzie z Europy Wschodniej łakną tego, co mają Amerykanie, wszyscy moglibyśmy patrzeć w przyszłość. z ufnością. Ale wygląda na to, że wiedzy tej przekazać się nie da."

Gomułka, gomułkowszczyzna, Stefan Kisielewski, Bolesław Piasecki. W "Porachunkach osobistych" mamy zapiski z różnych lat i sytuacji geopolitycznych. To publikacja kilkudziesięciu lat przemyśleń i próby rozprawy z komuną, taka jaka była, bez lukru i wzniosłych idei.


Tyrmanda nie zaszkodzi znać i czytać. Na jesienne wieczory, nas chwile zadumy refleksji nie tylko przyszłościowych, co dalej będzie z naszą Polską? Ale przeszłościowych - jak to właściwie było?

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page