top of page
  • Katarzyna Horodecka

Porady na zazdrość. Robert L. Leahy "Lekarstwo na zazdrość. Naucz się ufać i uratuj swój związek."


Tytuł: Lekarstwo na zazdrość. Naucz się ufać i uratuj swój związek.
Tytuł oryginalny: The Jealousy Cure   
Autor: Robert L. Leahy
Data wydania: 2021-01-26
Wydawca: Rebis
ISBN: 978-83-8062-520-4

„Nie ma miłości bez zazdrości…” No właśnie, jak to z tą zazdrością jest. W moje ręce wpadła, moim zdaniem, książka wspaniała i „must have” każdego zazdrośnika lub osoby, którą męczy zazdrość partnera czy partnerki w związku. Bo dokładnie o takiej zazdrości, o zazdrości w związkach traktuje książka Roberta L. Leahy „Lekarstwo na zazdrość. Naucz się ufać i uratuj swój związek” wydana pod skrzydłami wydawnictwa Rebis.

Doktor Robert L. Leahy jest światowej sławy psychologiem, jego artykuły można przeczytać na blogu „Psychology Today” oraz jest ekspertem w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Samo to powinno już na samym początku czytania uwiarygodnić treści które tam poznajemy i zachęcić nas do zgłębienia tajemnicy zazdrości z perspektywy psychologicznej.


„Lekarstwo na zazdrość.” Jest typowym psychologicznym poradnikiem. Składa się z 296 stron, podzielonych na trzy części: Pasja zazdrości, Jak zazdrość staje się problemem, Przepracowanie zazdrości. Autor przytacza przykłady z życia, nad którymi pracuje ze swoimi pacjentami, jest to bardzo wiarygodne kompendium wiedzy na temat zazdrości oraz rzetelna pomoc dla osób się z tym borykających. Dowiadujemy się czym jest zazdrość oraz jaki wpływ na nią miała ewolucja. Całość książki i kolejne aspekty są przejrzyście podzielone na krótkie rozdziały, a treść często wypunktowana. Jako, że jest to poradnik, nie znajdziemy w nim zaskakujących zwrotów akcji, jednak całość czyta się łatwo i przyjemnie, od pierwszych stron potrafi zainteresować czytelnika i wciągnąć w zakamarki ludzkiego umysłu i uczuć.


Uważam, że nie ma osoby, która nigdy nie poczuła choć ukłucia zazdrości o swojego partnera bądź partnerkę, jeżeli umiemy z tym sobie poradzić sami i jak szybko zazdrosna myśl napływa nam do głowy, tak samo szybko z niej odpływa, to problem z głowy. Niestety znane są przypadki zazdrości prowadzącej do ludzkich tragedii. Dlatego książka „Lekarstwo na zazdrość” to bardzo ważna i potrzebna lektura. Ciekawym jest, że autor na samym początku tłumaczy, że choć zazdrość sama w sobie jest negatywnym uczuciem, to warto przerodzić je w coś dobrego i na podstawie tego przepracować swój związek, bądź popracować nad sobą. Robert L. Leahy opowiada również, że zazdrość często przypisywana jest osobom o niskiej samoocenie i braku pewności siebie, a właśnie to zwykle osoby z wysoką samooceną traktują zazdrość jak tarczę chroniąc swoją wartość i poczucie bezpieczeństwa.


Świetny poradnik do głębszej analizy i przemyślenia. Polecam.

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page