• Bookhunter

Powrót do Avonlea, czyli "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery


Tytuł; Ania z Avonlea
Autor: Lucy Mongomery
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Wymiary: 170x235
Ilość stron: 360
ISBN: 978-83-274-9112-1Czytelniczki lubią wracać do Avonlea a także na Zielone Wzgórze - do Avonlea wraca również Ania wraz z powieścią "Ania z Avonlea". Kiedy dowiaduje się, że Maryla jest coraz bardziej chora postanawia zrezygnować z wyjazdu na uniwersytet i pozostać w Avonlea a by tam przyjąć posadę nauczycielki w miejscowej szkole. Ze względu na rezygnację Gilberta Blythe'a dostaje się tam bez problemu a zawód ten widzi jako możliwość na przekazanie uczennicom nie tylko wiedzy ale również pasji i pokazanie, że w życiu ważna jest ambicja a także spełnianie marzeń. Jednak założenia to jedno a rzeczywistość i życie przynoszą zupełnie inny scenariusz. Szybko okazuje się, że to co miało być lekkie i przyjemne, staje się coraz większym wyzwaniem. Ania trafia na grupę krnąbrnych, żywiołowych, złośliwych i niewychowanych uczniów, którym nie w głowie maniery oraz nauka a ponadto nie zamierzają nowej nauczycielce ułatwić pracy a wręcz przeciwnie... robią wszystko by uprzykrzyć jej życie. Na szczęście wśród krnąbrnej gromadki można odnaleźć i bratnie dusze - poznać nowych ludzi, nawiązać nowe przyjaźnie, znajomości ale i popaść w nowe tarapaty... Życie w którego pewnym momencie serce Ani zabije mocniej, bowiem na Zielonym Wzgórzu pojawia się ktoś nowy.  Drugi tom przygód Ani "Ania z Avonlea" obejmuje dwa lata z życia tytułowej bohaterki. Ania z pewnością wydoroślała, z wyglądu stała się bardziej kobieca a charakteru dojrzalsza i bardziej odpowiedzialna, jednak wewnątrz pozostała tą samą małą, rudowłosą i piegowatą dziewczynką co kiedyś. Nadal kocha marzyć, zatapiać się w literaturze, czasem (a może nawet nie czasem) dać jej porwać jak również ponieść emocjom. Kocha literaturę, nie lubi siedzieć na miejscu nic nie robiąc, jej głowa pełna jest przeróżnych pomysłów, które chciałaby realizować i pragnie zarażać innych swoimi pasjami. To "rasowa" romantyczka, choć porywcza i z nieco "narwanym charakterem", przez co czasem wpada w tarapaty, ale ponad wszystko kocha rodzinę a kiedy postawi sobie jakiś cel, to nie spocznie póki go nie zrealizuje (i dąży do tego z całych swoich sił). Jednocześnie nie pozostanie obojętna na lekcje, które przynosi życie - po raz kolejny po zetknięciu się z rzeczywistością i życiowymi problemami wiele się nauczy.


  W drugim tomie oprócz Ani i Maryli poznamy również wielu nowych bohaterów. Na Zielone Wzgórze wprowadza się nowy sąsiad - nie przyjemny i zrzędliwy. Pojawia się dwójka bliźniąt - spokojna Tola oraz zawadzki Tadzio, które całkowicie odmienią życie Ani oraz Maryli, nowy chłopak... ale i wiele innych postaci, którzy odegrają większą bądź mniejszą rolę w życiu głównych bohaterów. Wszyscy różnorodni, barwni, żywi... Zabrakło mi tylko Gilberta, który pojawia się w książce jedynie w postaci krótkiej wzmianki.


Czytamy o nauczycielskich poczynaniach Ani, wybrykach uczniów jak również Tadzia (irytujący dzieciak), zawieraniu znajomości z nowymi sąsiadami, fantazjach czy porywach sercowych Ani. Autorka podobnie jak poprzednio dużą uwagę poświęca opisom przyrody. Pięknym poetyckim i plastycznym językiem opisuje zakamarki Avonlea, dzięki czemu czytelnik może sobie wyobrazić a nawet poczuć, że zwiedza Wyspę Księcia Edwarda. Jednak to nie tylko piękno otaczającego świata ale również fakty historyczne i społeczne - codzienne zajęcia mieszkańców, ich ubiór, poglądy, to jak wyglądała nauka w szkole, jak praca. Obserwujemy jak zmienia się świat, jak zmieniają się ludzie, bohaterowie, ich poglądy, marzenia, plany... Wprawdzie większość z tych faktów poznawaliśmy na lekcjach historii, jednak miło i fajnie, że autorka takie informacje postanowiła wpleść również w fabułę swojej powieści - to tylko podnosi na wartości książce.


„Ania z Avonlea” nie jest książką bez wad, jednak nie można odmówić jej uroku, ciepła, życzliwości a także klimatu. Nie bez powodu stała się klasykiem - przełożona na wiele języków, wielokrotnie wznawiana, adaptowana i ekranizowana podbiła i nadal zdobywa serca czytelników na całym świecie i to od ponad stu lat. To opowieść czytana przez pokolenia i z pewnością następne równie chętnie będzie je czytać... są tacy, którzy uważają, że w serii można zaczytywać się w każdym wieku.


Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieży9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon