top of page
  • Mary Bycowsky

„Przesilenie” Dawid Adrian Ś
Tytuł: Przesilenie
Autor: Dawid Adrian Ś
Data wydania: 2021-09-29
Liczba stron: 280
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382195262

Był parę dobrych lat temu taki film - „Anioł w Krakowie”… i tak też rozpoczyna się książka Dawida Adriana Ś. Sebastian osiągnął sukces. Dobrze zarabia, ma ładne mieszkanie w centrum byłej stolicy Polski, uroczą i pełną pasji żonę oraz ośmioletniego syna.

Wszystko toczy się trochę jak w bajce do momentu, gdy na spotkanie biznesowe umawia się z nim Patrycjusz. Po chwili tajemniczy mężczyzna wyznaje, że przybył w sprawach osobistych i jest… Aniołem Śmierci.

Zdziwienie i niedowierzanie towarzyszą Sebastianowi, zwłaszcza że nieznajomy sobie tylko znaną mocą przytwierdził go do krzesła. Wkrótce pojawi się SMS od Patrycjusza z datą kolejnego spotkania, tym razem w Katowicach.

Książka jest trochę, delikatnie mówiąc, oderwana od rzeczywistości. Trochę baśniowa, dość nierealna. Pojawia się delikatne poczucie humoru. Np. spodobał mi się fragment o ludziach noszących płaszcze w upalne dni. Ponoć to anioły, które maja niższą od ludzi temperaturę ciała. Główny bohater zaś był przekonany, że to hipsterzy.

Plus za ulokowanie akcji w moim ukochanym Krakowie. Za to duży minus za sztuczność. Tak dialogi, jak i prowadzenie narracji wychodzi dość nienaturalnie. Jakby autor chciał wszelkimi możliwymi sposobami prowadzić nas niczym na smyczy za swoim tokiem rozumowania.

Książka nie jest obszerna i poza wszystkim jest lekko napisana. Ot taka lekturka na jedno popołudnie przy kawce. Jeśli lubicie takie niewymagające, obyczajowe historie, może jest dla Was w sam raz. Mnie nieco irytowała i brakowało jej przysłowiowego „pazura”. Jako odskocznia, dla spróbowania „czegoś innego” niż większość pozycji na rynku wydawniczym, może się wszak sprawdzić.

Dodam tylko, że to debiut autora, więc niedociągnięcia nie dziwią. Jest nad czym pracować, aby stworzyć lepsze powieści. Zwłaszcza, że literatura „duchowa” powinna mieć więcej głębi.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page