top of page
  • Mary Bycowsky

„Przestań siebie naprawiać” Anthony de Mello

Tytuł: Przestań siebie naprawiać
Autor: Anthony de Mello
Data wydania: 2022-05-04
Liczba stron: 228
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 9788382025279Z twórczością, czy może lepszym słowem będzie „nauką”, Anthony’ego de Mello zetknęłam się jeszcze w liceum, wypożyczając w bibliotece książkę z Jego krótkimi przypowieściami. Wiedziałam więc dokładnie, czego mogę się spodziewać. I ponownie nie zawiodłam się.

Nie musicie znać wcześniejszych nauk autora, nie musicie mieć na czytelniczym koncie słynnego „Przebudzenia”, aby czerpać wiedzę i porady z „Przestań siebie naprawiać”. To zupełnie odrębna książka i jest swego rodzaju podręcznikiem duchowym.

Niewielkim, wszakże ma niewiele ponad dwieście stron, jednak zawiera ogrom wiedzy i doświadczenia de Mello. Podzielona na siedem części, w których według schematu poznajemy cześć teoretyczną, bardzo krótka przypowieść, by zakończyć cały cykl medytacją.

Te ćwiczenia duchowe, tworzą wraz z nauką swoiste przeciągłe kazanie. Proces odkrywania szczęścia, Boga, miłości, a przede wszystkim świadomości. De Mello odsłania nasze błędy w rozumowaniu i prowadzi nas do poznania samego siebie, do prawdy.

Autor przytacza wschodnie powiedzenie: „Gdy mędrzec wskazuje na księżyc, głupcy widzą tylko palec”. To przysłowie jest esencją tejże książki. Nie znajdziemy w niej negatywnych, karcących emocji, czy nawet wymagań wobec czytelnika-ucznia. De Mello oręduje, aby do pewnych prawd dochodzić w swoim tempie, bez niepotrzebnego napięcia, czy przerostu duchowych ambicji.

Możecie przeczytać tę książkę jednym tchem, szybko. Można też zrobić sobie swoiste siedmiodniowe rekolekcje, z jednym z najsłynniejszych jezuitów na świecie. Na pewno warto po tę pozycję sięgnąć i trzymać na półce, by móc do niej wracać, gdy znów się zagubimy.

De Mello czerpie z chrześcijaństwa, filozofii Wschodu, nie wykluczone więc, że znajdziecie w lekturze elementy już Wam znane. Dla mnie jednak autor pozostaje już od lat i niezmiennie jednym z najlepszych ojców duchowych, z których nauk miałam okazję czerpać.

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page