top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Przygody Baltazara Gąbki" Pagaczewski Stanisław, il. Alfred Ledwig


 Tytuł: Przygody Baltazara Gąbki
Autor: Stanisław Pagaczewski
Ilustracje: Alfred Ledwig
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie  
Data premiery:  2014-05-28  
Seria:  Przygody Baltazara Gąbki 
 Liczba stron:  716 

Istnieją historie, których się niezapominane - takie, które z biegiem czasu stają się klasyką. Opowieści na których wychowały się całe pokolenia. Dla wielu takimi historiami są "Przygody Baltazara Gąbki", którego można kojarzyć z Wieczorynki. Jednak Baltazar to przede wszystkim książki Stanisława Pagaczewskiego. Co ciekawe same opowieści przez wszystkie lata mieściły się w trzech osobnych książkach i dopiero w 2014 roku zdecydowano się zebrać je w jeden - zbiorczy tom który ukazał się nakładem wydawnictwa Literackie.


  W książce znajdziemy trzy opowieści: "Porwanie Baltazara Gąbki" (z 1965 r), "Misja profesora Gąbki" oraz "Gąbka i latające talerze" a jej głównymi bohaterami są: tytułowy profesor Baltazar - naukowiec, wykładowca Akademii w Grodzie Kraka, specjalista od żab latających, Smok Wawelski, kucharz Bartolini Bartłomiej, szpieg Don Pedro oraz książę Krak. Pierwsza historia „Porwanie Baltazara Gąbki” opowiada o tym jak wyprawie tytułowego Baltazara do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Niespodziewanie słuch o nim zaginie co zaniepokoi księcia Kraka, który od razu rozkaże zorganizować ekspedycję w celu sprowadzenia naukowca do kraju. Biorą w niej udział: Smok Wawelski, Doktor Koyot oraz nadworny kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka. Czeka ich wiele przygód, niebezpieczeństw, zagadek oraz tajemnic a także przeciwności, bowiem w ślad za nimi podąża tajny szpieg.

Akcja opowieści "Misja profesora Gąbki" (z 1975 roku) rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach przedstawionych w Porwaniu Baltazara Gąbki. Księstwo Kraka od jakiegoś czasu nawiedzane jest przez siejące strach i zniszczenie stada Mypingów. Smok Wawelski postanawia odkryć z jakich przyczyn zwierzęta przybyły do ich kraju niszcząc wszystko na swojej drodze. W tym celu razem ze swoimi przyjaciółmi wyrusza na niebezpieczną wyprawę do rodzimego kraju tych stworzeń. Tym czasem z więzienia uciekają Największy Deszczowiec i pan Mżawka.... robi się naprawdę niebezpiecznie.... Opowieść jest kontynuacją wydarzeń przedstawionych w poprzednim opowiadaniu a na jej podstawie powstał 13-odcinkowy serial animowany pt "Wyprawa profesora Gąbki". Akcja opowieści

  Trzecia historia "Gąbka i latające talerze" to ostatnia z części opowieści o przygodach wesołej kompanii w której nasi bohaterowie za sprawą kosmitów trafią do... przyszłości. Ich życie bardzo się zmienia. Co czeka ich na miejscu? Jak się zachowają? Czy nowy świat przypadnie im do gustu i czy będą mogli z niego powrócić?


  Brak efektów specjalnych, agresji, przemocy, lukru i wszechobecnej słodkości a przyjemna atmosfera, sporo akcji, przygód, czasem odrobinka strachu... Przygoda, humor, zagadka i dobra zabawa - takie połączenie powieści szpiegowskiej i przygodowej przyprawione świetnym poczuciem humoru. A jako wisienka na torcie wiele mądrości życiowych - cennych wartości o przyjaźni, rodzinie, znajomych, wsparciu, pomocy, zaangażowaniu.... tym aby pomagać, jak odróżnić dobro od zła, jakimi wartościami kierować się w życiu, jak ważna jest uczciwość i to by nie oszukiwać. O tym jaką moc ma nasza wyobraźnia, tym, że warto a nawet trzeba marzyć i powoli dążyć do spełnienia. O tym, że każdy dzień to coś nowego - nie tylko kolejne lekcje i wyzwania ale również zagadka, tajemnica i fanatyczna przygoda. O sprawach ważnych, mniej ważnych i tych najważniejszych. O życiu i o nas. Magia radości i uśmiechu - bardzo prosta jednak niebanalna, przewidywalna czy infantylna. Prawdziwa Klasyka - dziedzictwo z którego możemy być dumni.


Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieży


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page