• Bookhunter

Przygody dzieci z ulicy Awanturników, Astrid Lindgren, il: Ilon Wikland


Autor: Astrid Lindgren
 Ilustracje: Ilon Wikland
 Przekład: Anna Węgleńska, Maria Olszańska
 Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 Rok wydania: 2017
 Liczba stron: 160
 Oprawa: twarda 
 

"Przygody dzieci z ulicy awanturników" Astrid Lindgren to zbiorowe wydanie dwóch książek o przygodach Lotty: "Dzieci z ulicy Awanturników" oraz "Lotta z ulicy Awanturników". Pierwsza stanowi 11 krótkich opowiadań przedstawionych z punktu widzenia siostry Jonasa i Lotty, rodzeństwa mieszkająca wraz z rodzicami w żółtym domu przy ulicy Garncarzy - Miji Marii Dzieci jak to dzieci, ich są głowy pełne pomysłów a ich wyobraźnia nie zna granic, dzięki czemu nigdy się nie nudzą a w ich domu zawsze panuje żywa atmosfera. Zabawa w piratów, w lekarza a do tego krzyki, wrzaski, śmiechy, chichy, żarty... od tego harmideru może rozboleć głowa. Mimo tego jest też życie, jest radość, jest miłość, wzajemna troska i akceptacja. To dom w którym słychać śmiech dziecka - ten szczery, prawdziwy, niewymuszony. Dom, który tętni życiem. Dom ciepły, bezpieczny, wymarzony...  


Druga część "Lotta z ulicy Awanturników" to trzy opowieści o Lottcie. Lottę można uznać za najbardziej pomysłową, rozbrykaną ale również żywą z całej trójki rodzeństwa. Mimo iż zazwyczaj jest uśmiechnięta, potrafi wstać z łózka lewą nogą, nie zawsze wszystko idzie po jej myśli, nie zawsze jest grzeczna i odważna czasem coś się jej nie udaje, czasem płacze, ucieka... Raz jest słodka a innym razem jak osa. Zawsze szczera, prawdziwa, naturalna... jest sobą - jest dzieckiem.  


Język jak i fabuła opowieści są proste, jednak nie infantylne a dostosowane do młodego czytelnika. Nie ma tutaj przesady, zbytniego koloryzowanie, gdybania, wymyślania. Mamy do czynienia ze światem dziecka a takze rodziny rodziny i nie jest to świat w którym dzieci mają góry zabawek i wszystko to czego zapragną. To świat prosty w którym radość czerpie się z bycia ze sobą, z drobiazgów, z każdej wolnej chwili. Świat w którym docenia się to co się posiada, potrafi być i okazuje się wdzięczność, szacunek, miłość, wsparcie. Świat w którym dzieci potrafią cieszyć się światem i czerpią z niego pełnymi garściami. Świat zabaw w lekarza, piratów, w sklep w których zapłacisz wyjątkowym liściastym banknotem czy w Indian z własnoręcznie wystruganym łukiem. Świat leśnych wędrówek, który pachnie piernikami a w tle słychać muzykę a w Święta wspólnie wybiera się a następnie stroi choinkę. Bez przepychu, bez zbędnego dostatku ale i taki w którym nie zawsze wszystko się układa.


W tym świecie słychać krzyki, wrzaski i śmiech dzieci a jednocześnie pojawiają się problemy zarówno te dziecięce jak i dorosłego. Jest miejsce na strach, smutek, złość, kaprysy, na porażki i niepowodzenia. To świat prosty, prawdziwy i urzekający w swej prawdzie i prostocie. Co nie oznacza, że ksiązka jest infantylna, błaha, niepoważna i przesłodzona - autorka nie słodzi, nie lukruje. Z jednej strony pokazuje uroki i piękno otaczającego go świata ale z drugiej nie zapomina o jego smutniejszej odsłonie.


"Przygody dzieci z ulicy Awanturników" to przyjemna książka, która spodoba się wielu dzieciom jak również dorosłym. Dla młodszego czytelnika będzie wspaniałą przygodą, natomiast dla rodziców będzie stanowić sentymentalną podróż do dzieciństwa - przypomni własne perypetie, zabawy, przeróżne wybryki i dokonania. Książka, która zrodzi w sercu ciepełko i wywoła uśmiech na twarzy... Kto wie może to nawet będzie śmiech - taki głośny, szczery i nie wymuszony jak śmiech dziecka, bo śmiech dzieci jest tutaj niewykluczony. Zaczarowana i magiczna zarówno treścią, klimatem jak i przesłaniem...


Książka jest dostępna w księgarni Gandalf.pl w dziale książek dla dzieci i młodzieży9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon