top of page
  • sylwia.bookhunter

Przyrodnia Siostra - Jennifer Donelly


Tytuł oryginału : Stepsister
Data wydania: 29-09-2020
Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Uwielbiam inne spojrzenie na bajki, zawsze czekam z niecierpliwością na wszelkiego rodzaju retelingi. Gdy zobaczyłam okładkę, wiedziałam, że znajdzie się na mojej liście must have. I tym razem się nie zawiodłam. Historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony.


Jeniffer Donelly nie jest debiutantką, w Polsce ukazała się jej inna seria dla młodzieży, choć pozwolę sobie dodać, że wypadła słabiej niż "Przyrodnia siostra", chociaż już "Płytkie Groby" były powieścią, którą przeczytałam bardzo chętnie.


Cała historia opiera się nie na historii Kopciuszka ale na jej siostra, a konkretnie na Isabelle. Jak często zastanawialiśmy się, jakie życie wiodły przed tym całym zamieszaniem ze szklanym pantofelkiem. Dosyć szybko okazuje się, że nawet one były takie jak inne dziewczyny. Śmiały się, były radosne i pogodne. Niestety ich toksyczna matka, zmieniła je. Radość zastąpiła pogoń za bogactwem, uśmiech został zastąpiony cynizmem. Gdy Isabelle próbuje wcisnąć na siłę pantofelek, książę dowiaduje się o jej kłamstwie. Jednak zamiast ją ukarać, postanawia jej podarować najcenniejszy dar jakim jest druga szansa. Jak wykorzysta ją dziewczyna? Czy w końcu odnajdzie prawdziwe szczęście?


Książka jest na swój własny sposób magiczna. Pokazuje co tak naprawdę liczy się w życiu. Jednak nie tylko te bajkowe i kolorowe chwile są ważne. Bycie w toksycznej rodzinie, pełnej nienawiści do samej siebie w pewnym sensie również kształtuje naszą bohaterkę, która musi zmierzyć się nie tylko ze światem, ale również sama ze sobą.


Autorka bardzo sprawnie porusza wszystkie wątki, które zostały pominięte w Kopciuszku. Lawiruje pomiędzy baśnią a własną historią, odpowiada na wiele pytań i łączy wątki, które zawsze leżały obok, trochę zakurzone ale jakże ważne i oczywiste.


"Przyrodnia Siostra" pozostawia ślad w czytelniku, wkręca się w głowę i nie chce wyjść. Tylko, że to akurat dobrze, bo może i my nauczymy się co tak naprawdę w życiu się liczy a najpiękniejsze książki bardzo często mają szare okładki.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page