top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Ptaki i inne opowiadania -Daphne du Maurier

Tytuł: Ptaki i inne opowiadania

Autorka: Daphne du Maurier

Tytuł oryginału: The Birds and Other Stories

Tłumaczenie: Marek Cegieła

Data wydania: 2023-02-08

Liczba stron: 304

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

ISBN: 9788367512831


Pamiętam, że jako dziecko, może już bardziej jako nastolatka, siadałam w fotelu przed telewizorem i oglądałam Ptaki (tak wtedy takie filmy nadawane były w dzień i nie było ograniczeń wiekowych na ekranie). Trochę z przestrachem, trochę z fascynacją oglądałam krwiożercze stworzenia ze skrzydłami, które nasycały się ludzkim mięsem. Filmu już dawno nie widziałam, ale kojarzę mętnie sceny ataku ptaków. Swoją drogą, film ten jest bodaj najbardziej znanym tworem Hitchcocka. Z dużym zdziwieniem przyjęłam fakt, że powstał na podstawie opowiadania stworzonego przez du Maurier.


Ptaki i inne opowiadania to kolejna książka wydana w ramach Serii Butikowej i tak jak pozostałe, zachwyca swoim wydaniem. Pięć opowiadań zawartych w tej antologii to prawdziwa uczta dla wielbicieli pióra i wyobraźni autorki. O ile w innych jej dziełach napięcie budowane było mozolnie i stopniowo, o tyle w tym wypadku, z pewnością ze względu na obraną formę, moment kulminacyjny następował stosunkowo szybko, a nawet już na samym początku. Każde z opowiadań ma odmienny charakter, wyróżnia się historią i samą konstrukcją bohaterów, którzy nawet w tak krótkiej formie nakreśleni zostali po mistrzowsku. Każde zawiera w sobie nutkę tajemnicy, niektóre nawet niedopowiedzenia. Są to historie mroczne i tajemnicze, ujawniające skrywane przez jednostki pragnienia

i niechlubne działania.


O ile nie przepadam za zbiorami opowiadań, o tyle muszę przyznać, że ten idealnie wpasował się w mój gust. Nie umiem wybrać jednego, które podobało mi się najbardziej, jednakże dwa z nich pozostawiły mnie z wyrazem głębokiego zdziwienia wymalowanego na twarzy. Przede wszystkim wrażenie takie wywarło na mnie ostatnie opowiadanie, które przeczytałam dwa razy.


Jeśli lubicie krótkie formy literackie ze sporą dozą tajemniczości i dreszczyku, koniecznie sięgnijcie po Ptaki i inne opowiadania. Nie będziecie zawiedzeni.


63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page