top of page
  • sylwia.bookhunter

Pytanie i OdpowiedźTytuł: Pytanie i Odpowiedź
Tytuł Oryginalny: The Ask and the Answer
Autor: Patrick Ness
Cykl: Ruchomy Chaos tom 2 
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
ISBN: 9788381169172
Tłumacz: Agnieszka Hałas

Nie mogłam się doczekać tego tomu, ponieważ po pierwszym czułam straszny niedosyt. Ten cykl w jakiś sposób przypominał mi "Osobliwy Dom pani Peregrine" albo "Serię niefortunnych zdarzeń". Wciąga od pierwszej strony, przeżuwa powoli, i wypluwa na samym końcu a czytelnik pomimo wszystko nadal nie ma dość. W przeciwieństwie do pierwszego tomu, który lada moment ma wejść na ekrany kin, ten ma w sobie zdecydowanie więcej akcji i przygody. I chociaż wciąż mamy tych samych bohaterów, to wyczuwamy zmiany jakie w nich zaszły i jest to duży plus.


Ale w tym mieście cierpimy aktualnie na nadmiar strachu i nie jestem w stanie nic na to poradzić.

Nowe miasto, więcej kłopotów i nieustanny Szum. Słowa, myśli, dźwięki, obrazy. Todd uwięziony przez burmistrza Prentissa, który mianował się prezydentem, ma coraz więcej pytań a coraz mniej czasu. Wojna zbliża się nieuchronnie i ma zamiar wstrząsnąć małym miasteczkiem. Czym tak naprawdę jest tajemnicza Odpowiedź? I gdzie jest Viola? Terror i opór. Dobro i zło. Walka. Przetrwanie. Wybór. Tylko czy aby na pewno wszyscy podejmą słuszną decyzję? A może jest już za późno?


Jeśli spróbujesz mnie kontrolować, zastrzelę cię. Spróbujesz mnie zaatakować, zastrzelę cię.

W tym tomie nie ma miejsca na sentymenty. Nasi bohaterowie muszą stoczyć nie jedną walkę w rozłące, podczas gdy cały świat staje przeciwko nim. Opisy momentami bywają brutalne i chyba dlatego w tą przygodę o można tak łatwo uwierzyć. Tu książę nie uratuje księżniczki pocałunkiem i będą żyć długo i szczęśliwie. Cała historia dzieje się z perspektywy dwóch osób; Violi i Todda, co daje nam obraz całości dość wyraźny. Wiemy dzięki temu co czują, co robią. Akcja dzieje się głównie w jednym miasteczku, ale to wcale nie oznacza nudy. Poznajemy lepiej jego historię, czego zabrakło w pierwszym tomie.

Reżim. Tak różny a tak podobny. Tutaj chyba można śmiało stwierdzić, że historia lubi się powtarzać a jedyne co się zmienia to twarze oprawców. Patrick Ness idealnie również wplótł cytat Nietzschego “Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na Ciebie” w całą opowieść. On otwiera, ale również idealnie zamyka całość. Choć to przecież nie koniec historii.


Polecam tą książkę tym, którzy lubią cięższe klimaty. Nie ma w niej zbyt wiele humoru ani radości. To momentami brutalna prawda o wojnie i poświęceniu oraz walce z władzą. Jednak czyta się ją szybko, wręcz momentami pochłania. Sama złapałam się na tym, że czasem przystawałam na moment, by stwierdzić, że niektóre z poruszanych tematów nie są mi niestety obce. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.


Sylwia "Sirroco" Stinia


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page