top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Recenzja przedpremierowa - "Szczęśliwy zegar z Freiburga" Robert M. RynkowskiTytuł: Szczęśliwy zegar z Freiburga 
Autor: Robert M. Rynkowski 
Data wydania:2021-03-24 
Liczba stron:312 
Wydawca: Dwukropek 
ISBN:9788381413244

Gdzieś tam we Freiburgu, żył zegarmistrz produkujący przynoszące szczęście zegary. Miały pozytywkę i grał wyjątkową melodię. Brzmi jak bajka? Ta historia po trosze jest bajką, jednak sporo w niej prawdy. Freiburg istniał naprawdę (istnieje do dziś i jest bliżej niż większość myśli) i produkowano tam zegary w fabryce Beckera. Robert M. Rynkowski wykorzystał ten fakt w swojej najnowszej powieści.


Los bardzo doświadczył trzynastoletniego Karola. Jego tato pozostaje w śpiączce, a pozostali członkowie rodziny zmarli. Wszystkie nieszczęścia rozegrały się po tym jak rodzina chłopca sprzedała stary zegar doktorowi Sknerskiemu. Chłopiec pragnie go odzyskać, jest przekonany, że gdy jego tato usłyszy melodię wygrywaną przez pozytywkę zegara, wybudzi się ze śpiączki. Jednak Sknerski jest złym człowiekiem i nie zamierza zegara oddawać, pożyczać, a nawet odmawia dzieciom, by nagrały melodię. Karol oraz jego koleżanki Kasia i Jolaka nie zamierzają jednak odpuścić.


Szczęśliwy zegar z Freiburga to książka pełna pasji i przygody. To historia nieustraszonych młodych przyjaciół, którzy walczą o dobro innych. Co więcej, sami przyznają się do swoich błędów i się na nich uczą. To powieść przygodowa, która z pewnością zainteresuje młodego czytelnika. Przepełniona jest bowiem akcją: jedna goni drugą, a nasi bohaterowie nieustannie wystawiani są na próbę. To także książka poniekąd detektywistyczna, razem z bohaterami mamy okazję rozwiązywać zagadkę tytułowego zegara, jego tajemnicy.


Cieszy mnie, że głównymi bohaterami powieści są nieszablonowe postaci. Nie są szkolnymi gwiazdami, a tzw. outsiderami, którzy znają gorycz odrzucenia przez grupę. Karol ma nadwagę, Kasia ciemną skórę, a Jolaka jest określana mianem satanistki, bo lubi słuchać ciężkiej muzyki i ubiera się na czarno. Dzieciaki same dochodzą do wniosku, że bardzo łatwo jest kogoś wykluczyć, wyśmiewać, zepchnąć na margines.


Całość akcji toczy się w śnieżnej scenerii okolicy Suwałk. Tworzy to fantastyczny klimat, dodaje powieści uroku oraz stanowi tło dla wielu wydarzeń.


Szczęśliwy zegar z Freiburga to przygodowa, która z pewnością przypadnie do gustu młodszym czytelnikom. Z pewnością nie będą się nudzić, a z samej opowieści wyłuskają też sporo wartościowych treści, poznają historię Freiburga i przekonają się, że ten leży bliżej niż myślą.

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page