top of page
  • emaleth89

Rewolucja w uczeniu


Tytuł: Rewolucja w uczeniu

Autor: Gordon Dryden, Jeannette Vos

Data wydania: 2022-08-30

Wydawca: Zysk i S-ka

ISBN: 978-83-8202-658-0


Gordon Dryden i Jeannette Vos napisali w latach ’90 książkę, której czytanie w roku 2022 zarówno inspiruje jak i niezmiernie frustruje. Autorzy przedstawiają nam gotowe sposoby na to, jak uczyć się szybciej, efektywniej, jak nadrabiać zaległości, jak wykorzystywać więcej możliwości naszego mózgu, żeby odnieść sukces, i jak używać w tym procesie najnowszych technologii.


Z perspektywy dnia dzisiejszego pytanie numer jeden brzmi: co poszło nie tak? Autorzy postulują indywidualne podejście do nauczania, tak, aby każdy człowiek miał dopasowany program edukacji do swoich możliwości i zainteresowań, tymczasem nadal męczymy dzieci kuciem regułek i ujednoliconymi, przeładowanymi podstawami programowymi. Widząc rozwijającą się technologię, Dryden i Vos słusznie widzieli w niej ogromne możliwości edukacyjne. Obecnie większość ludzi na ziemi ma dostęp do Internetu, jednak zamiast armii geniuszy mamy armię tiktokerów.


Autorzy w naprawdę ciekawy sposób zbudowali swój przekaz i ubrali go w przystępną formę. Na każdej stronie pogrubione są skróty myślowe, cytaty i najważniejsze sentencje. Jeżeli nie mamy ochoty czytać każdego słowa, możemy przejrzeć jedynie wyróżnione zagadnienia i wybrać to, co interesuje nas najbardziej. W książce pokazane jest krok po kroku co zrobić, żeby np. nauczyć się podstaw języka obcego w 8 tygodni lub przeczytać książkę w 4 godziny. Tylko od nas zależy czy z tych porad skorzystamy.


Są oczywiście kraje, które lepiej odrobiły swoje zadanie domowe, jak Nowa Zelandia, która wykorzystując zalecenia pedagogów oraz nowoczesną technologię, przekształciła tradycyjną szkołę w miejsce, gdzie do każdego ucznia podchodzi się indywidualnie i stara się w jak największym stopniu wykorzystać jego potencjał. Zupełnie nie widzę tego w Polsce, dlatego uważam, że ta książka powinna być w kanonie lektur nauczycieli i wszystkich osób, związanych ze szkolnictwem. Mieliśmy w ostatnich latach kilka reform oświaty, ale może jednak bardziej przydałaby się prawdziwa rewolucja.


Serdecznie polecam przeczytać tę książkę. Jest trochę jak powrót do przeszłości i na początku ma się wrażenie, że czytamy utopię, w której autor opisał naszą przyszłość, ale historia poszła jednak w kierunku antyutopii. Niemniej jednak każdy może znaleźć w tej pozycji rozwiązania, które będą mu pasować, aby lepiej i efektywniej się uczyć, na przekór systemowi edukacji.

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page