• Bookhunter

"Rodzina ze 141 ulicy" Karina Yan Glaser, wydawnictwo Dwukropek


Tytuł: Rodzina ze 141 ulicy, Rodzina ze 1041 ulicy i ukryty ogród, Rodzina ze 141 ulicy rusza na ratunek
Autor: Karina Yan Glaser
wydawnictwo: Dwukropek
Stron: 305, 336, 264
Okładka: twarda
ISBN: 9788378749783, 9788381411738  
Fotografia: https://www.facebook.com/wydawcadwukropek/photos/3383611608421903/                   

Na rynku jest już i pojawia się coraz więcej powieści dla młodszych i starszych czytelników, jednak nie wszystkie dostarczają rozrywki. My chcielibyśmy opowiedzieć o serii na którą z pewnością warto zwrócić uwagę a mianowicie "Rodzina ze 141 ulicy" Karina Yan Glaser w skład której wchodzą trzy tomy: "Rodzina ze 141 ulicy", "Rodzina ze 141 ulicy i ukryty ogórd" oraz "Rodzina ze 141 ulicy rusza na ratunek".


Cała seria skupia się na opisie przygód rodziny Vanderbeekerów w której skład wchodzą: tata, mama, piątka dzieci oraz pies, kot i królik. Vanderbeeker'owie od zawsze mieszkali w kamienicy przy 141 Ulicy w Harlemie, w Nowym Jorku. Na pięć dni przed Bożym Narodzeniem nieoczekiwanie dowiadują się o eksmisji. Teraz muszą znaleźć nowe lokum w zaledwie jedenaście dni. Rodzeństwo w tajemnicy przed rodzicami postanawia namówić gospodarza aby mienił zdanie. Jednak czy im się to uda?


W drugim tomie nadeszło lato, które rodzina Vanderbeekerów spędza w domu. Aby zabić nudę postanawiają zagospodarować pewną opuszczoną działkę nieopodal kościoła i podarować ją w prezencie sąsiadowi, który ciężkim stanie trafił do szpitala. Chcą aby mężczyzna po wyjściu ze szpitala mógł spędzać czas w pięknym otoczeniu. Niestety okazuje się, że działka została sprzedana. Zmartwione dzieciaki postanawiają działać....


"Rodzina ze 141 ulicy rusza na ratunek" czyli trzeci tom z serii opowiada o wiosennych feriach w trakcie których rodzinę spotkała nie mała niespodzianka. Okazuje się, że mama wystąpi gościnnie w "Magazynie Grzęda", dla którego udzieli wywiadu, ma także uczestniczyć w sesji fotograficznej. Najmłodsze z dzieci postanawiają pomóc mamie w przygotowaniach. Ten wywiad jest bardzo ważny i daje możliwość rozgłosu dla kobiety, która w ten sposób może "wyruszyć na głębokie wody" i rozszerzyć domowy interes. Plany rodziny zmienia nieoczekiwana wizyta urzędnika miejskiego, która obraca życie rodziny w koszmar. Dzieciaki postanawiają zadziałać - połączyć siły aby stawić czoła przeciwnościom losu.


To bardzo przyjemna seria, nawet mimo tego, że akcja nie pędzi do przodu. Autorka daje czas na poznanie bohaterów i okolicy. Nie szczędzi opisów, dokładnie przedstawiając cały świat oraz poszczególne wydarzenia. Nie oznacza to jednak, że książki są nudne. Całość czyta się dość dobrze i dość szybko: polski przekład Dominiki Pietrachowicz jest przyjemny, natomiast ilustracje dodają klimatu. Śledzimy losy zwyczajnej rodziny, która kocha się, szanuje, akceptuje takim jaka jest i wspiera. Nikt nie jest w niej idealny, każdy popełnia błędy, dzieci hałasują, kłócą się a ich słownictwo nie jest nieskazitelne ale kiedy trzeba stają za sobą murem i jednoczą siły. Taka zwyczajna rodzina i zwyczajne życie, bez wydziwiania i kombinowania. Ważna jest tutaj rodzina ale i sąsiedzi - różni i o różnych charakterach z którymi łączą różnorodne relacje.


Książki poza przyjemną treścią niosą przesłanie o rodzinie, miłości, przyjaźni, szacunku, pomocy, troski o siebie, różnym traktowaniu zwierząt, problemie adopcji i schronisk i nie tylko. Wszystko umiejętnie wplecione w treść, tak aby idee przemycać z lekturą. Z książek bije pozytywna energia. Mogą spodobać się nie tylko dzieciom, ale również tym którzy zawsze szukają przygód a chcą po prostu miło spędzić czas i to w miłym towarzystwie.


14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon