top of page
  • Mary Bycowsky

Słynne zbrodnie w ZSRR Taglat JaissanbayevTytuł: Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim
Autor: Taglat Jaissanbayev
Data wydania: 2020-12-11
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 9788382190809

„Słynne zbrodnie ZSRR” są reportażem, a czyta się tę książkę niczym najlepszych lotów literaturę sensacyjną. Autor pozwolił sobie wybrać dziesięć najciekawszych, najbardziej nieprawdopodobnych, ukazujących absurdy ustroju przestępstw, które szczegółowo opisuje.

Samo przedstawienie danego zagadnienia jest kompletne. Mamy wiec nie tylko obraz samego wydarzenia, ale też jego tło historyczne, opis śledztwa, wyroku, a także przebieg życia samego zbrodniarza. Taki top of the top radzieckiej przestępczości.

Zaczyna się już od wysokiego C, pierwsza opisana zbrodnia dotyczy porwania samolotu przez... jedenastoosobową rodzinę, w tym dzieci. Dalej może nie jest już tak szokująco, jednak niezmiennie ciekawie i intrygująco. Napad na bank, kradzież portretu z Państwowego Muzeum czy seryjni mordercy (w tym zbrodnie na tle seksualnym, dotyczące dzieci), miłośnicy mrocznych klimatów thrillera mają w czym wybierać.

Książka ukazuje mroczne czasy, których młody czytelnik nie pamięta. Opisy brzmią niczym z filmu fantasy: KGB, Armia czerwona, kołchozy, brutalne śledztwa, gdzie aparatu prawa nikt nie kontroluje, wymuszanie zeznań, zastraszanie, kolonie karne to tylko mały wycinek tego, co w publikacji Jaissanbayeva znajdziemy.

Autor popisał się kronikarską dokładnością i skrupulatnością w opisie faktów, przywołuje nawet w cytatach zeznania podejrzanych. Liczne przypisy dopełniają obrazu sytuacji i wyjaśniają choćby takie niuanse, jak współczesne nazewnictwo miejscowości po upadku ZSRR.

Wśród pomysłów bohaterów opowieści da się wyczuć niepohamowaną słowiańską fantazję i pewną dozę tęsknoty za kapitalistycznym rajem. W książce znajdują się opisy także sytuacji politycznej i spięć na lini ZSRR-kraje demokratyczne. Zarazem autor pozwala sobie zażartować z Gorbaczowa czy ustroju.

Na końcu publikacji znajduje się szczegółowa bibliografia, podzielona na rozdziały (w książce panuje porządek - każdy rozdział opowiada o innej zbrodni), w cyrylicy. Co bardziej zainteresowani i biegli w rosyjskim alfabecie mogą więc sięgnąć do źródeł i poszerzyć swoją wiedzę.

Od książki Jaissanbayeva nie sposób się oderwać. Związek Radziecki sprawia wrażenie kraju odciętego od rzeczywistości, gdzie królują z jednej strony nieprofesjonalne i nieprzygotowane, z drugiej niezwykle brutalne i bezwzględne służby. I choć to publikacja historyczna, nie nuży, a jedynie dziwi i przestrasza. Szczęśliwie to już przeszłość, po przeczytaniu pojawia się jednak delikatna doza niepokoju i pytanie: Jak wiele się w tych realiach zmieniło?

Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Novae Res

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page