top of page
  • Aga K.

"Salt Fat Acid Heat" Samin Nosrat
Tytuł: "Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki"
Tytuł oryginału: "Salt, Fat, Acid, Heat: Mastering the Elements of Good Cooking"
Autor: Samin Nosrat
Tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak
Data wydania: 2020-02-26
Liczba stron: 488
Wydawca: Znak Literanova
ISBN: 978-83-240-7037-4

Książki kucharskie kojarzą się głównie z przepisami na różne dania, z odtwarzaniem znanych już potraw, a rzadziej z nauką kulinariów. I tu wkracza "Salt Fat Acid Heat", książka zawierająca nie tylko przepisy kulinarne, ale właśnie głównie solidną i przystępnie przekazaną dawka wiedzy - podstaw gotowania, a także wskazówek dla kucharzy amatorów. Publikacja ta powstała z prostej przyczyny - ponieważ autorka chciała się w niej podzielić wymyśloną, a może raczej zebraną i zbadaną przez siebie teorią dotyczącą tych tytułowych czterech składników.

Publikacja ta składa się z dwóch głównych części - teorii o tytułowych czterech składnikach oraz przepisów i zaleceń. W części teoretycznej autorka opowiada o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach, którego doprowadziły do tego, że postanowiła napisać teorię 4 składników, następnie rozwija ją, poświęcając każdemu z nich jeden spory rozdział. Pojawiają się więc rozdziały o soli, o tłuszczu, kwasie i cieple (obróbce cieplnej). Dodatkowo, każdy rozdział wzbogacony jest o różne naukowe wytłumaczenia, dzięki czemu można zrozumieć, np. dlaczego ważne jest dodanie soli do mięsa dużo wcześniej, a nie na ostatnią chwilę przed poddaniem go obróbce cieplnej.


Każdemu z czterech składników autorka poświęciła naprawdę sporo uwagi, wyjaśniła dokładnie jego zastosowanie, pokazała jego rodzaje i właściwości, a także opowiedziała o swoich własnych doświadczeniach z poznawaniem i wykorzystaniem tegoż składnika. Spodobały mi się zwłaszcza te momenty, kiedy autorka wspominała o swoich małych i tych nieco większych kuchennych wpadkach i wypadkach. Dzięki temu te rozdziały nie są nudne, czy przesadnie teoretyczne, ale takie życiowe, wzbogacone o własne doświadczenia Samin Nosrat, na których każdy z czytelników może również się czegoś nauczyć.

Nie jest to książka, którą się czyta od deski do deski. Powiedziałabym, że warto ją sobie dawkować i po kolei przyswajać wiedzę, np. korzystając z zaproponowanych przez autorkę przepisów - takich małych lekcji gotowania, które pomogą w wykorzystaniu w codziennym życiu wiedzy z pierwszej części książki. Druga część tej publikacji to bowiem taki mały zbiór przepisów i rad odnośnie gotowania.


Przepisy te są raczej mało odkrywcze, są raczej taką bazą do dalszych eksperymentów. Bo właściwie do tego zachęca autorka - żeby nie bezmyślnie odtwarzać, a kombinować, eksperymentować w kuchni, żeby korzystając z zasady 4 składników samemu komponować dania i tworzyć własne potrawy. Bo czy nie o to w gotowaniu chodzi, żeby samemu odkrywać nowe smaki i zarazem dzielić się nimi z innymi? Mam tylko takie małe zastrzeżenie, że w tychże przepisach,autorka stosuje czasami składniki niekoniecznie dostępne w naszym kraju, co mogę jednak zrozumieć, bo pochodzi ona z trochę innej części świata.

Na końcu książki znajdują się także przykładowe jadłospisy na różne okazje, a także króciutki spis szefów kuchni oraz lektur pomagających w dalszych poszukiwaniach nowych smaków i poszerzaniu wiedzy i umiejętności kulinarnych. Publikacja ta posiada też dość bogaty indeks, który jest pomocą w odnajdywaniu interesujących fragmentów książki. Przyda się zwłaszcza kiedy czytelnik chce wrócić do tej publikacji, żeby coś sobie przypomnieć, czy przyswoić.

Dodatkowo, ciekawe, barwne ilustracje wzbogacają wywody autorki (np. poprzez tabele i różne wykresy porządkujące wiedzę), ale też dodają książce walorów estetycznych. Ogólnie całe wydanie jest schludne, ładne i zwracające uwagę. Już samą przyjemność sprawia oglądanie tej książki, a co dopiero lektura ;)


Dowiedziałam się z tej książki wielu nowych rzeczy, uporządkowałam swoją wiedzę w zakresie gotowania, ale też ta lektura była dla mnie po prostu taką przyjemną rozrywką. Jest to bowiem książka, którą czyta się szybko i zainteresowaniem, może dlatego, że autorka ma taki fajny, bezpretensjonalny styl, może nawet nieco gawędziarski, tak, jakby sobie rozmawiała z czytelnikiem, czy specjalnie dla niego prowadziła lekcje gotowania.


"Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki" to świetna publikacja dla amatorów w dziedzinie gotowania, bowiem w prosty i przyjemny sposób przekazuje podstawową wiedzę kulinarną, a także zachęca do własnych ćwiczeń i eksperymentów w tej dziedzinie. Dla osób nieco zaawansowanych może być z kolei takim fajnym uporządkowaniem wiedzy, czy możliwością poćwiczenia fundamentalnych umiejętności w zakresie gotowania. Bardzo polecam!


Autor recenzji: Aga


Książkę można nabyć w księgarni Gandalf.
#kulinaria #książkakucharska #znakliteranova #gandalf


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page