top of page
  • slyha94

Samochodem przez Bałkany


Autor: Aleksandra Zagórska-Chabros
Tytuł: „Bałkany: podróż w mniej znane”
Wydawnictwo: Pascal
Ilość strony: 384
Data wydania: 2020-07-29
Ocena: 10/10
ISBN: 978-83-8103-610-8


Bałkany są coraz częściej obieranym kierunkiem przez Polaków na wakacje. Znajdą tam coś dla siebie zarówno miłośnicy gór, jak i wielbiciele rajskich plaż i odpoczynku w słońcu. Tę część świata wybrała sobie też pewna para - Aleksandra Zagórska-Chabros i jej mąż, Marek, którzy jeżdżą w te rejony od kilku lat kilka razy do roku. Dokumentację tych podróży można znaleźć przede wszystkim na ich blogu, ale też w formie książki od wydawnictwa Pascal - „Bałkany: podróż w mniej znane”.

Myślę, że już sam tytuł zdradza, jaka jest największa zaleta tej książki. Autorka opisuje tu takie zakamarki, których często nie znajdziemy w typowych przewodnikach po Bałkanach. Razem z Olą (i Markiem) przemierzamy Albanie, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną, Bułgarię, Rumunię i Słowenię. Wszystko to - samochodem.

Walorem tego przewodnika jest też to, że jest jasno skonstruowany. Każda trasa w danym państwie podzielona jest na osobiste, subiektywne wspomnienia autorki i tak zwane „praktykalia”, czyli informacje praktyczne dotyczące opłat, ciekawych miejsc itp. Jest to idealny zbiór rad, które przydadzą się nie tylko tym podróżującym po Bałkanach własnym autem. Poza tym urzekły mnie intymne wspomnienia, takie jak to, gdy Marek się oświadczył. Mogłoby się zdawać, że to coś zbędnego, irytującego, ale dla mnie było wręcz odwrotnie. Sama nigdy nie byłam na Bałkanach (a od lat o tym marzę), więc miałam możliwość zobaczyć je oczami Aleksandry Zagórskiej-Chabros i utwierdzić się w przekonaniu, że to mój cel na najbliższą zagraniczną podróż.

Książka jest pięknie wydana. Zachwycające są fotografie, które uzupełniają treść i jeszcze bardziej zachęcają do odwiedzin tego niezwykłego regionu.

Jeśli wybieracie się na Bałkany - czy to stopem, własnym autem, czy w inny sposób - koniecznie najpierw zajrzyjcie do tego przewodnika. Serdecznie polecam!

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page