top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Sapiens. Narodziny ludzkości. Powieść graficzna. Część 1" Yuval Noah HarariTytuł: Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości. 
Tytuł oryginału: Sapiens: A Graphic History: The Birth of Humankind. Volume I
Autor: Yuval Noah Harari
Ilustratorzy: David Vandermeulen i Daniel Casanave
Tłumaczenie: Michał Romanek
Data wydania: 2020-11-12
Liczba stron: 248
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308073315

W ostatnich latach Yuval Noah Harari stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy. Nic dziwnego, jego książki pisane są pięknym językiem, trudno odmówić mu logiki w potwierdzaniu swoich tez, a jego historyczna wiedza przyprawia o zawrót głowy. Jednym z najbardziej znanych dzieł izraelskiego historyka jest Sapiens, będące całościową historią człowieka, poczynając. prehistorii po czasy współczesne. Ostatnio na rynku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się pierwszy tom powieści graficznej o tym samym tytule, ukazujący narodziny ludzkości.


W czterech rozdziałach na jakie podzielona została książka wraz z profesorem Hararim i jego siostrzenicą Zoe czytelnik ma okazję poznać początki naszego gatunku. Książka zbudowana została na zasadzie pytań i odpowiedzi. Zoe je zadaje natomiast odpowiedzi udziela nie tylko sam profesor lecz również Doktor Fikcja, archeolog ojciec Klüg, biolożka profesor Saraswati. Profesor i Zoe podróżują przez czas i przestrzeń właśnie po to, by poznać początki ludzkości.


Sapiens to bez wątpienia duża rzecz. Autor oprowadza nas za rękę po historii naszego gatunku, tłumaczy zachowania i wskazuje ich przyczyny. Szerokie wykształcenie autora i zdolność tłumaczenia spraw trudnych w prosty i przystępny sposób sprawia, że książkę czytamy, a raczej oglądamy jednym tchem. Harari pokazuje naturę człowieka, przywołuje i łączy ze sobą nieoczywiste fakty. O ile w pierwotnie wydanej powieści Sapiens można łatwo pogubić się w meandrach historii i przywoływanych faktach, o tyle forma komiksu znakomicie rozwiązuje ten problem. Sprawia bowiem, że forma staje się lekkostrawna, przyjemna w odbiorze, nadal nie tracąc przy tym swoich walorów edukacyjnych i naukowych.


Za ilustracje w tej powieści graficznej odpowiedzialni są David Vandermeulen i Daniel Casanave, belgijsko-francuski duet twórców. Kreska jest prosta, wyrazista, kolorystycznie obrazy utrzymane zostały w pastelowej tonacji. Co ważne całość okraszona została sporą, jak na powieść graficzną, ilością tekstu odnoszącego się do sztuki i popkultury, pokazującego sposób myślenia Harariego.


Zdecydowanie warto pochylić się nad taką formą Sapiens. Jest zdecydowanie mniej formalna, bardziej dosłowna i znakomicie wpasowuje się w retorykę autora.
56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page