top of page
  • Mary Bycowsky

„Sercem i rozumem” Wojciech Sobina
Tytuł: Sercem i rozumem
Autor: Wojciech Sobina
Data wydania: 2021-06-21
Liczba stron: 380
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382193947

„Sercem i rozumem” to książka o życiu. Aż tyle i tylko tyle. O życiu szczęśliwym, spełnionym. O nauce, pracy zawodowej i rodzinie. O tym, jak ważna jest każda z tych składowych w życiu człowieka.

Autor, obecnie nauczyciel akademicki i doradca biznesowy, który ma za sobą także karierę w ONZ, zabiera nas w podróż po swojej przeszłości. Spotkanie to rozpoczyna się dość niecodziennie, od przymusowego noclegu z bezdomnymi, w brytyjskim metrze. Jak student z ubogiej, nie bójmy się tego słowa - zacofanej Polski poradzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nim otwarty, demokratyczny świat?

Autor podzielił swoje wspomnienia na trzy części, od wybuchu stanu wojennego w Polsce, po współczesność. Każda z nich opisuje inny etap jego życia, okraszone są dystansem dojrzałego człowieka, jego szerokim spojrzeniem, humorem wręcz, jak chociażby historia o zszokowani się komputerem i panika, jak go obsłużyć.

Książka nie jest poradnikiem, choć tak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. To bardziej pamiętnik, powrót do przeszłości, z łezką w oku i uśmiechem zarazem.

Wielu z nas na pytanie „o co chodzi w życiu?”, odpowie „o sukces” i właśnie w osiągnięciu go, ma z założenia nam pomóc lektura. Nie znajdziemy w niej suchych rad i przepisów, a raczej mniej lub bardziej zawoalowane wskazówki.

Uczyć się wszak najlepiej na cudzym doświadczeniu - na własnym jest boleśniej. Wojciech Sobina stara się nam to ułatwić, udostępniając niejako swoje przeżycia, abyśmy mogli czerpać z Jego wiedzy.

Pomimo rozlicznych sukcesów, tym najbardziej istotnym dla autora wydaje się być rola dziadka. Zadedykował zresztą książkę swoim wnukom. To chyba najlepiej świadczy o priorytetach, jakie uznaje obecnie. Rodzina zresztą była dla naszego bohatera od zawsze istotna. Dowodzi temu choćby fakt targania przez pół Europy wózka dla lalek dla córek. Dziś wydaje nam się to szalone - wystarczy pojechać do galerii handlowej. Kiedyś jednak takie były realia.

Książka jest więc też niejako podróżą w czasie. Jeśli pamiętamy lata komuny i późniejsze naszej historii, Sobina zrobi nam wielką frajdę (Mnie, jako fanki tamtej epoki, największą przyjemność sprawił powrót do lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych). A jeśli mamy do czynienia z czytelnikiem młodym - niech poznaje stary świat. Choć wyda mu się on pewnie równie oderwany od rzeczywistości, jak dla starszych powieści Lema.

Rozliczne podróże autora, uzmysłowią, jak nasz kraj był/jest postrzegany za granicą. Pokazują tez świat tak inny od tego, do którego przywykliśmy. Jest z czego czerpać. Książka napisana jest lekko i czyta się ją szybko, niczym lekturę przygodową. Poniekąd otwiera nam oczy, poniekąd przypomina, jakie sprawy są istotne. A przede wszystkim jest optymistyczna, a takich publikacji nigdy dość.


42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page