top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Shirley" Charlotte BrontëTytuł: Shirley
Autor: Charlotte Brontë
Data wydania: 2021-03-23
Wydawca: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 640
ISBN: 9788377796979

Shirley to druga opublikowana powieść Charlotte Brontë. Dziwne losy Jane Eyre były powieścią łamiącą schematy, ukazującą zupełnie inne postrzeganie świata niż dopuszczalne przez ówczesne konwenanse. Shirley również uważana jest za powieść przełamującą pewien rodzaj myślenia. Ciekawostką jest fakt, że wydana w 1849 roku książka swoją premierę w naszym kraju miała dopiero w roku 2011 dzięki wydawnictwu MG.


Akcja powieści rozgrywa się na początku XIX wieku i w głównej mierze opowiada o losach młodego przedsiębiorcy Roberta Moore'a. Ten, pragnąc rozwijać swój interes, postanawia sprowadzić nowoczesne maszyny, by usprawnić dotychczasową pracę. Nie podoba się to lokalnej społeczności, zamkniętej na nowinki techniczne. Mężczyzna musi mieć się na baczności, bowiem planowane są nawet na niego ataki. By utrzymać swoją posadę i interes, mężczyzna rozważa wzięcie ślubu z Shirley Keeldar, chociaż zakochany jest w innej kobiecie. Shirley natomiast skrycie kocha guwernera Louisa.


Wydawać by się mogło, że Shirley porusza jedynie temat romantyczny, w głównej mierze opisuje uczucia młodych bohaterów, ich dywagacje czy przedłożyć uczucie nad rozsądek. Nic bardziej mylnego. Brontë wykorzystała perypetie bohaterów, by ukazać zmiany zachodzące na tle społeczeństwa, powodujące zmienne i skrajne nastroje wśród ludzi. Wchodząca z impetem mechanizacja budziła niechęć zwłaszcza wśród dotychczasowych pracowników fabryk, którzy słusznie obawiali się utraty posady. Zmiany te doprowadzały do skrajnych zachowań, wybuchały zamieszki, ludzie popadali w ubóstwo ze względu na szalejące bezrobocie.

Rewolucja przemysłowa to niezwykle ważki okres w dziejach ludzkości, nic więc dziwnego, że autorka wykorzystała go jako tło opisywanych przez siebie wydarzeń. Nie bez powodu nazywa się XIX wiek, wiekiem pary i elektryczności. Możemy sobie jedynie wyobrażać jak tak znamienny skok w postaci mechanizacji wielu dziedzin wpłynął na ludność, w szczególności na klasę robotniczą.


Autorka po raz kolejny wyczarowała nietuzinkowych bohaterów, których losy niezwykle zaciekawiają. Bohaterowie są skrajnie od siebie różni, dzielą ich klasa społeczna i poglądy. Tytułowa Shirley jest kobietą wyzwoloną i niezwykle inteligentną. Nie sposób się jednak oprzeć wrażeniu, że mogła sobie pozwolić na taką pozycję dzięki bogatemu urodzeniu.


Shirley to kolejna powieść Charlotte Brontë, która potwierdza jej kunszt autorski. NIespiesznie prowadzona akcja, skupiająca się dużej mierze na opisach pozwala delektować się fabułą i pisarstwem, jakiego w dzisiejszych czasach próżno szukać.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page